Okrągle lustra w łazience

Trend okrągłych luster

23 lipca 2020, In: Artykuły

Lustra to jeden z bardziej ciekawych elementów dekoracyjnych. Wieszamy je niemal wszędzie- od łazienek i przedpokoi po salony, w których zdobią ściany tworząc niebanalny wyraz całego wnętrza. Od kilku sezonów widać, iż najmodniejszymi lustrami są teraz lustra okrągłe. To z pewnością trend, ale nie jest to nowość, gdyż takie właśnie lustra już lata temu zdobiły pomieszczenia wykończone w niebanalnym stylu art deco.

Art Deco – czyli co?

Pomyślmy o trendzie okrągłych luster jako dodatku, który chętnie był stosowany w stylu art deco i do dziś jest jednym z motywów przewodnich wyposażania wnętrz. Art deco jako styl swoje początki miał w latach 20. XX wieku, a żeby zobrazować sobie czym jest ten styl wystarczy przypomnieć sobie scenografię filmy „Wielki Gatsby”.

Art deco wręcz kocha lustrzane powierzchnie. Poza tym ważne dla tego stylu są wszelkie geometryczne powierzchnie (w tym właśnie koła i okręgi), klasyczny modernizm i nadmierna potrzeba luksusu. Styl art deco wzorował się i na naturze oraz m.in. wielką inspiracją dla tego stylu była klasyczna secesja wiedeńska i rokoko. W wielkim skrócie art deco oznacza sztukę dekorowania, a po I wojnie światowej art deco ustąpiło miejsca secesji.

Art deco uwielbia geometryczne, eleganckie linie, a okrągłe lustra to zdecydowany must have dla wnętrz, które mają oddawać klimat tego stylu. Ważne dla niego są wszelkie powierzchnie błyszczące i opalizujące, w tym także lustrzane. Nowoczesności wnętrzom art deco nadawały eleganckie lustra w złotych ramach- lustro takie może mieć chociażby promienie- art deco kochało wszelkie zdobienia, a wzór promieni był jednym z ulubionych.

Dziś może nie ma chętnych, by całe wnętrza tworzyć sobie z zamysłem lat 20. XX wieku, ale można śmiało przemycać te rozwiązania i tworzyć przestrzenie nawiązujące do art deco, które na pewno niejedną osobę wprowadzą w zachwyt. To styl stojący w kontrze z minimalizmem czy też skandynawskim szykiem. Postaw raczej na aksamitne fotele, sofy i pufy, marmur, mosiądz, błyszczące powierzchnie, kolory bordo, petrol, fiolet, szmaragdowa zieleń.

Okrągłe lustro – słońce

Tak jak i we wnętrzach art deco, tak i w tych urządzonych w oparciu o inne style, bardzo dużym powodzeniem cieszy się obecnie lustro- słońce. To bardzo efektowny element wnętrza, w którym wisi. Modeli takich luster mamy dziś na rynku wiele, a każde zachwyca niebanalnym projektem.

Bardzo ciekawie i naturalnie wyglądają chociażby te lustra, które mają asymetryczne promienie. Promienie i rama tych luster nie muszą być złote, choć najczęściej są, co ciekawe coraz więcej takich luster wykonuje się z promieniami z wikliny, rattanu czy bambusa. To świetny sposób na dekorację wnętrz w stylu boho – takie lustra znajdziemy w salonach, w łazienkach, ale coraz częściej także na ścianach werand, gdzie prezentują się bardzo nietuzinkowo. Warto pamiętać o tym, by tak wieszać lustra, aby światło padało na nie prostopadle- padające na lustrzaną powierzchnię refleksy światła rozproszą się w ten sposób, a nie będą oślepiać.

Okrągłe lustro w łazience

Lustro to niemal serce łazienki, w której spełnia minimum 3 funkcje. Po pierwsze jest praktyczne, po drugie pięknie dekoruje przestrzeń, a po trzecie optycznie powiększa małe pomieszczenie. Wykańczając swoją upragnioną łazienkę warto dobrze dobrać odpowiednie dla niej lustro, gdyż stanowi ono swoistą kropkę nad i całego projektu. Jedno okrągłe lustro w łazience może być niewystarczające, gdyż zasada jest taka, by lustro łazienkowe było jak największe. Waro więc dobrać sobie kilka takich okrągłych luster o różnej średnicy i powiesić je tak, by tworzyły ciekawy kolaż. To sprawi, iż będzie to efektowna dekoracja i funkcjonalna rzecz.

Nie tylko lustro- słońce sprawdzi się na łazienkowej ścianie. Bardzo ciekawie prezentują się także okrągłe lustra włożone w ramy z drewna lub te imitujące drewno. To świetny dodatek nawiązujący do innych elementów drewna jakie mamy w łazience- np. do blatów przy umywalce czy do podłogi. To kwintesencja naturalnego stylu, który gości w naszych domach już od dobrych kilku lat.

Na pewno niejeden raz spotkaliśmy się z lustrami na paskach. Takie lustra najlepiej pasować będą do wnętrz aranżowanych w stylu loftowym, ale także do skandynawskich przestrzeni.

Idealne lustro do łazienki

Jak więc wybrać odpowiednie lustro do łazienki? Co do kształtu to mamy dziś dowolność- wielu z nas wciąż decyduje się na standardowe lustra prostokątne lub nawet na tafle szkła, wiele osób stawia na lustra okrągłe, zaś kompromisem dla tych dwóch kształtów jest jeden z najmodniejszych trendów, czyli wydłużone lustra owalne, które świetnie łączą w sobie prostokąt jak i okrąg. Lustro do łazienki, jak już wspomniano, powinno być jak największe, dlatego decydując się na lustro okrągłe kupmy takie o średnicy nie mniejszej niż 60 cm.

Nad podwójną umywalkę będą pasowały dwa lustra o średnicach po 50 cm lub jedno zawieszone pośrodku o średnicy minimum 90 cm. Lustro trzeba dobrać do stylu jaki panuje w łazience oraz do kolorystyki, którą mamy na płytkach, podłogach czy armaturze. Wszystko dobrze i spójnie dobrane sprawi wrażenie kompletnego i spójnego projektu.