Trendy w urządzaniu wnętrz w 2022

2 maja 2022, In: Artykuły

Choć mamy już maj, wiele osób ma wciąż przed sobą remont lub odświeżenie swojego mieszkania czy domu. Dlatego też warto przyjrzeć się trendom jakie obecnie panują w aranżacjach domowych przestrzeni i zainspirować się. A może nie ma co podążać za modami i lepiej postawić na klasykę i tradycję? Każdy kto stoi przed urządzaniem swojej domowej przestrzeni ma wiele pytań na ten temat, a dziś podpowiemy Wam co obecnie jest modne, a jednocześnie ponadczasowe i uniwersalne, a więc na lata.

Skąd się biorą trendy we wnętrzach?

Oczywiście można powiedzieć najogólniej, iż od największych i najsłynniejszych projektantów, których podpatrzeć można na europejskich czy światowych targach wnętrzarskich. Ale to tylko uproszczone stwierdzenie. Mody i trendy we wnętrzach biorą się z zachowań, potrzeb społecznych, aktualnie panujących wydarzeń i czerpane są z kierunków, w jakich podąża społeczeństwo w danym czasie.

Projektanci w swoich propozycjach podążają za tym czego chcą ludzie. Z kolei my skupiamy się coraz bardziej na estetyce i jesteśmy coraz mocniej jej świadomi. Poza estetyką należy nam na funkcjonalności, na komforcie i wygodzie oraz na poczuciu bezpieczeństwa. To do czego dążymy to tworzenie przestrzeni praktycznych, które będą jednocześnie wykończone w oparciu o jakość i ciekawy design.

Czy warto kierować się jedynie modami? Mody są jak każdy wie ulotne. Dlatego chcąc zaprojektować swoje wnętrza, warto trendy przefiltrować przez własny filtr upodobań i dążyć przede wszystkim do tego, co ponadczasowe. Warto także wybierać to, co jest modne, ale jednocześnie dość uniwersalne, a przede wszystkim dobre jakościowo.

Modny minimalizm

Jako konsumenci od kilku lat skłaniamy się ku minimalizmowi. Także we wnętrzach. Nie lubimy przepychu, zbytecznych rzeczy, wydawania niepotrzebnie pieniędzy. Minimalizm ten bierze się z coraz większej świadomości, iż dużo lepsze jest to, co jakościowe. Minimalizm jako styl we wnętrzach pozostaje modny także w 2022 roku. Jego główne założenie to wyeliminowanie zbędnych sprzętów, mebli, etc. Ma być przestrzennie, prosto i nowocześnie. Minimalizm to ukłon w stronę ładu oraz harmonii.

Mnogość tekstyliów, wzorów, kolorów to zupełne zaprzeczenie tego stylu. Jeśli urządzamy salon, sypialnie czy łazienkę w stylu minimalistycznym, warto wybrać takie materiały jak drewno, szkło czy metal. Razem tworzą one ciekawe, proste i bardzo nowoczesne kompozycje. Pozwalają także na stworzenie wnętrza lekkiego i z klasą.

Biel, szarości, beże, pastele – to kolory, które najlepiej pasują do stylu minimalistycznego. Jest to więc styl, który jest i modny i bardzo ponadczasowy, dlatego minimalistyczne wnętrze będzie dobrze prezentowało się nawet za 5 czy 10 lat. Dlaczego jako Polacy tak lubimy minimalizm? Na pewno bierze się to w dużej mierze z naszych cech kulturowych, które cechuje powściągliwość i doza nieufności do wciąż zmieniających się mód.

Kolory ziemi

Poza minimalizmem bardzo modne jest obecnie zwrócenie się ku temu co naturalne i co kojarzy się z szeroko pojętą kolorystyką ziemi. Modna jest więc kość słoniowa, odcienie rudego i bordo, ciepłe szarości, beże, brązy, kolor taupe czy greige, czyli połączenie beżu z odcieniami szarości. Dla tych, którzy kochają inną kolorystykę także mamy dobre wieści – z mody wciąż nie wychodzą wszelkie odcienie zieleni, a także błękity czy tym podobne pastele.

Modernizm i art deco

Obok królującego minimalizmu oraz naturalnych materiałów i kolorów ziemi, modne są wszelkie nawiązania do modernizmu oraz do art deco. Łuki i obłe kształty to coś, co zdecydowanie wyróżnia te style, będące przeciwieństwem prostoty i geometrii minimalizmu. Lampy wiszące z kulistymi kloszami, plecionka wiedeńska, gięte kształty krzeseł i innych mebli, lustra, symetria, metaliczne zdobienia to coś, co cechuje tenże styl. Art deco to sposób na urządzenie wnętrz dla tych, którzy cenią sobie artyzm i ekspresję. To zdecydowanie nie jest styl tak uniwersalny jak minimalizm i wybiorą go ci, którzy lubią bawić się aranżacjami.

Nie zapominajmy o tym, iż Instytut Pantone na kolor roku 2022 wybrał kolor Very Peri, a więc kolor fioletowy. Chcąc podążać za trendami można go wkomponować także w swoje wnętrza. Kolor ten jest jednocześnie energetyzujący jak i subtelny, a więc można pomyśleć jak sprytnie wkomponować go we wnętrze, by stworzyć w nim ciekawy akcent. Może fioletowy wazon, lampa czy rzeźba? Warto bawić się trendami i szukać swojego środka wyrazu!