Wanna wolnostojąca

Wanna wolnostojąca – czy warto? Użytkowanie a wygląd?

22 kwietnia 2020, In: Artykuły

Wanna, zwłaszcza ta wolnostojąca, kojarzy się dziś z ogromną możliwością relaksu i stanowi obowiązkowy niemal element łazienki, którą traktujemy jak domowe SPA. Na co dzień zwykliśmy wybierać szybką kąpiel pod prysznicem, jednak, gdy tylko mamy czas wskakujemy do eleganckiej wanny pełnej ciepłej wody i mnóstwa piany- dajemy sobie czas na odprężenie i regenerację. Czy wanna wolnostojąca jest dobrym pomysłem do każdej łazienki i jakie posiada zalety i wady?

Wanna wolnostojąca- praktyczne rozwiązanie?

Nawet ci, którzy od zawsze marzą o wannie wolnostojącej zadają sobie przed jej kupnem jedno pytanie- czy będzie ona na pewno praktyczna? Nie można jej z kolei odmówić jednego- absolutnie doskonale prezentuje się w łazienkowym wnętrzu, któremu nadaje smaku i oryginalnego wyglądu przywodzącego na myśl mini SPA. Jeżeli mamy odpowiednio sporą łazienkę, taką powiedzmy minimum 10 metrów kwadratowych, bardzo łatwo będzie ją wkomponować we wnętrze i odpowiednio ustawić.

Wanny wolnostojące zdecydowanie nadają się do średnich i większych łazienek, małe łazienki najlepiej, gdy wyposażone są w prysznic lub wannę zabudowaną- wanna wolnostojąca może „zagracić” niewielką przestrzeń. To ważne, by do wanny wolnostojącej mieć swobodny dostęp- zarówno ze względu na fakt jej łatwego użytkowania jak i podczas czyszczenia łazienki. Kupując wannę wolnostojącą trzeba więc w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę wymiary i wanny i łazienki- modeli wanien jest ogromna ilość, w tym względzie zawsze można coś dopasować, wymiary zaś są najważniejsze.

Wanna wolnostojąca to także rozwiązanie, które trzeba rozważyć pod kątem praktyczności osób zamieszkujących dom. Dla osób, którzy lubią relaksujące kąpiele lub dziecięce zabawy w wannie, będzie to idealne rozwiązanie. Wanny wolnostojące nie są zaś polecane do łazienek osób starszych i mających problemy z poruszaniem się- mają one najczęściej wysokie ścianki, które uniemożliwiają łatwe wejście do wanny.

Praktyczność to najważniejsza kwestia?

Praktyczność wanny to także to, z czego jest ona wykonana, a na rynku znaleźć można różne materiały, z których robione są wanny. W salonach łazienkowych najczęściej znajdziemy wanny wykonane z akrylu, z żeliwa, ze stali lub z kamienia naturalnego. Wanna akrylowa ma tę zaletę, iż jest ciepła w dotyku i lekka, czego nie można np. powiedzieć o wannie żeliwnej. Wanna z naturalnego kamienia będzie prezentowała się najpiękniej, trzeba jednak wiedzieć, że jest to wanna bardzo droga oraz niezwykle ciężka. Wanna z kamienia jest też zimna i dość trudno nagrzewa się nawet pod wpływem bardzo ciepłej wody. Wanny z naturalnych kamieni to najczęściej wanny wykonane z marmuru, z onyksu, z granitu lub z trawertynu.

Takie wanny będą także wymagały specjalistycznych środków czyszczących, nie nadają się do nich zupełnie standardowe detergenty. Jeszcze innym tworzywem na wannę jest konglomerat marmurowy. Jego największą zaletą jest to, że posiada wysoką odporność na pęknięcia i nie łuszczy się, dlatego stosuje się go do miejsc codziennej (znacznej) eksploatacji: do blatów kuchennych, wanien i umywalek. Konglomerat jest dużo lżejszy od kamienia naturalnego, łatwiej się go czyści oraz posiada wysokie właściwości izolacyjne, czyli długo utrzymuje temperaturę wody.

Wanna wolnostojąca- wady i zalety

Jedną z zalet wanien wolnostojących jest to, iż bardzo łatwo dopasować je do niemal każdego stylu aranżacji łazienki- producenci oferują nam szeroki wachlarz wanien stylizowanych do wnętrz klasycznych (np. wanny na fantazyjnych nóżkach) jak i wanny bardzo nowoczesne i minimalistyczne. Wanna wolnostojąca zawsze nadaje łazience klasy, luksusu i prestiżu, czyniąc z niej niepowtarzalny salon kąpielowy. Zaletą wanien wolnostojących jest też to, że w większości ich montaż jest całkiem bezproblemowy (w porównaniu z wannami do zabudowy) – no chyba, że wybraliśmy niezwykle ciężką wannę z kamienia naturalnego. Wanna wolnostojąca pozwala kreatywnie urządzić przestrzeń- stawiamy ją, gdzie chcemy, może to być nawet sam środek łazienki.

Wadami rozwiązania jakim jest wanna wolnostojąca jest nieraz jej cena- często przewyższająca koszt zwykłej wanny. Parametrem, który może być problematyczny jest także waga wanny- trzeba brać pod uwagę to, jak mocną posiadamy podłogę oraz to, iż jeżeli napełnimy wannę wodą, będzie ona jeszcze cięższa. Wanna wolnostojąca nie daje także możliwości swobodnego wzięcia prysznica- jeżeli więc lubimy korzystać z obu rozwiązań (z wanny oraz z prysznica) lepiej wybrać wannę ze ścianką prysznicową.