Wiosenne porządki w domu - aranżacja wnętrza na wiosnę

Wiosna w domu! Jak przygotować dom na nadejście wiosny!

24 kwietnia 2021, In: Artykuły

Mimo, iż za oknem pogoda jeszcze nie napawa nas optymizmem, kalendarzowa zima już za nami. To idealny czas na to, aby zregenerować siły po męczącej zimie i nabrać wiosennej energii. Kwiecień to miesiąc kwitnący, z ziemi wybijają się już kwiaty, a także i my nabieramy werwy do działań. Do nadchodzącej wiosny warto się wcześniej przygotować. Zaplanować działania, aby wystartować z przytupem. Jak więc przygotować siebie i dom na nadchodzące, słoneczne dni?

Na początek przegląd szafy!

Koniec zimy to idealny moment na wprowadzenie zmian. Warto bowiem, zajrzeć w ciemne zakamarki naszych szaf i wydobyć z niej niepotrzebne elementy. Pozbądźmy się nie tylko zimowych, mrocznych ubrań, ale też bezużytecznych przedmiotów. Zima to czas, gdy nasze „chomikowanie” przybiera na sile.

Chowamy niepotrzebne sprzęty czy akcesoria, które po głębszej analizie, wcale nie są nam potrzebne. Nieświadomie zagracamy wolną przestrzeń, co odbija się też na naszym samopoczuciu. Czasem trudno nam się z nimi rozstać, najczęściej z nieznanych powodów, ale ich wyrzucenie wprowadzi w nasz dom dużą dawkę świeżości.

Porządki nie pójdą na marne.

Początki wiosny to czas, w którym możemy pożegnać się z zimowymi kurtkami, czapkami czy płaszczami. Znacznie lepiej odnajdą się w naszej szafie, żywe, tęczowe kolory. Wprowadzą one lekkości oraz poprawią nam humor. Na ciężkie, pełne materiału kurtki przyjdzie jeszcze czas.

Często podczas porządków, zdajemy sobie sprawę z tego, że z pewnych rzeczy po prostu nie korzystamy. Decyzja o uporządkowaniu swojej garderoby może pomóc nie tylko nam samym, ale i sprawić przyjemność innym. Jest wiele sposobów jak nadać ubraniom drugie życie. W Internecie można znaleźć wiele portali, które zajmują się sprzedażą. Umożliwiają one wystawianie niepotrzebnych przedmiotów, co niesie za sobą prosty zarobek. Innym sposobem jest również pomoc potrzebującym. Zapakuj nieużywane ubrania w worki i zawieź w miejsca zbiórek.

Idź za ciosem – póki starczy energii

Kiedy z szafą się już uporamy i nadal pozostajemy przy siłach, warto przełożyć ją na kolejne działania. Nic nie działa na nas tak, jak wysprzątany i czysty dom, dostosowany do naszych codziennych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na uszkodzone czy zdefektowane sprzęty i właśnie w tym czasie się nimi zając. Zróbmy miejsce dla rzeczy wiosennych, dekoracje i kwiaty to coś co nada klimatu pomieszczeniom.

Generalne porządki wiosenne czas zacząć…

Choć nawet w zimie zdarza nam się generalnie uprzątnąć pomieszczenia, to na wiosnę jest to nawet wskazane. Warto zatem przeprowadzić gruntowne porządki w każdym z pomieszczeń. Na pierwszy strzał możesz obrać mycie okien. To dość pochłaniające czas zadanie, ale bardzo wdzięczne, jeśli chodzi o wpływ na samopoczucie.

Przez okna wpada do naszego domu najwięcej światła i promieni słonecznych. Warto również odświeżyć zasłony i firanki. Nie zapominaj o dywanach, które również warto wytrzepać lub solidnie wyprać po zimie. Dywany to idealne miejsce do rozwoju roztoczy, a także epicentrum kurzu po zimie. Zadbaj o dokładne wytarcie kurzy, nawet w tych ciężko dostępnych zakątkach. Naszą ciężką pracę warto zapieczętować dokładnym odkurzaniem. Na koniec pozostało jedynie wywietrzenie mieszkania i wpuszczenie do niego świeżego, wiosennego powietrza.

Wiosenne dodatki jako elementy nowego wystroju.

Wiosna to idealny czas na zmiany. Możemy rozpocząć je chociażby od niewielkiego przemeblowania. Nie chodzi tu o solidny remont, ale o przemieszczenie kilku elementów sypialni czy salonu. Jeśli budżet pozwala można je wymienić na całkiem nowe, jeśli nie pozostać przy tańszym sposobie.

Dodatki to rzecz, która potrafi nadać wnętrzom zupełnie innej odsłony. Warto więc pozbyć się starych akcesoriów i wymienić je na nowe, w bardziej ożywiających kolorach. Mogą to być poduszki, zasłony czy też narzuty o znacznie optymistyczniejszym wzorze.

Obudź ogród do życia.

Dom i jego energia to nie tylko to co znajduje się wewnątrz, ale także otaczający nas ogród. Również w nim warto uporządkować pewne elementy i zadbać o świeższy image. Zacznij od porządków, balkony i tarasy potrzebują nieco uwagi. Pozbądź się zimowych zabrudzeń, zasadź nowe kwiaty i zioła, a może to odpowiednia pora na własną szklarnie? Uwadze nie powinny umknąć również drewniane elementy, które warto ponownie zaimpregnować. Ogrodowe meble, ogrodzenia czy ławki obmyj wodą, tak aby przyciągały pozytywną energią.

Coś dla zdrowia i wystroju.

Wiosna budzi do życia całą planetę, zaobserwować można kolorowe ptaki, zieloną trawę wijąca się ku górze, ale i kwiaty. Wszystko napawa nas energią i pozytywnym nastawieniem do działania. Warto w niektóre elementy wyposażyć również nasze wnętrza. Kwiaty to nie tylko element dekoracyjny, to również świetny sposób na poprawę naszego zdrowia.

Powietrze w domu jest świeższe, przefiltrowane, a to pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Dlatego tak ważne jest, aby nie brakowało ich w naszym domu. Niezależnie czy będą one cięte, jak tulipany czy eksponowane w doniczkach, im ich więcej tym lepiej.