Wnętrze w stylu loftowym, industrialnym

Wnętrza w stylu loftowym

28 marca 2021, In: Artykuły

Industrial to styl, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Coraz częściej można zauważyć zakłady przemysłowe, czy hale zaadaptowane na przestrzeń mieszkalną. Co prawda w Polsce nie jest to jeszcze tak popularne, ale trzeba przyznać, że ten styl dobrze się u nas zadomowił. Wnętrza w stylu loftowym są uwielbiane przez ludzi, głównie przez fakt, że świetnie sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Można go zastosować w kuchni, salonie, sypialni, a nawet łazience. Post fabryczny styl to głównie surowe i otwarte wnętrze, ale zarazem nowoczesne i funkcjonalne.

Czym charakteryzuje się loft?

Nazwa stylu wzięła się od pomysłu, aranżacji pomieszczeń mieszkalnych w starych zabudowaniach, jak na przykład magazyny. Głownie stosowano ten pomysł w latach 80 i 90 w zachodniej części Europy. Styl loftowy kojarzony jest głównie z czymś zimnym, dlatego też był on gorącym tematem na ustach krytyków.

Prawda jest zupełnie inna, gdyż przez dobór odpowiednich materiałów, dekoracji, oświetlenia czy mebli jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę przytulny kącik. Ten styl jest stylem dość ascetycznym, więc może on odgrywać rolę bazy w naszym pomieszczeniu, a resztę udekorować dodatkami spełniającymi nasze preferencje.

 

Jak rozpoznać loft?

Wyznaczników może być wiele, jak na przykład przestrzeń z dzielonymi strefami i dużymi oknami, beton, czy stalowe zbrojenia. Bardzo cenne są również widoczne elementy instalacji, metalowe lub miedziane. Samo zastosowanie takich materiałów może być niezbyt przyjazne, dlatego bardzo często miesza się je z drewnem. To nie wszystko, loft to także proste i nieskomplikowane formy, jak na przykład kawowy stolik z cienkimi metalowymi nóżkami i drewnianym blatem.

W takich wnętrzach ceni się również, wykonane z metalu, panele dekoracyjne i drewniane podłogi. Jednakże najcenniejszym elementem, który może się pojawić jest cegła rozbiórkowa. Jako zamienników można użyć gipsowych paneli ściennych lub cegły dekoracyjnej.

 

Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu loftowego?

Styl industrialny dość oszczędnie operuje kolorami. W zasadzie wystarczy trzymać się zaledwie trzech, które w odpowiednich tona stworzą idealny wystrój. Klasyką są białe ściany, drewniane meble oraz czarne dodatki oczywiście, wszystko połączone z metalem.

Równie chętnie wykorzystuje się metaliczne kolory oraz te naturalnego pochodzenia, jak beton czy cegła. Nadmierne zakolorowanie pomieszczenia nieco zaburzy ideę naszego stylu. W tym wypadku stawiamy na prostotę i surowość. Podczas doboru materiałów pole jest naprawdę szerokie, miłym dla oka będzie również szkło, przejrzystość, to właśnie to o co nam chodzi. Tu wszystkie chwyty są dozwolone, a do zaakcentowania wystarczy jeden mocny element, jak na przykład sofa czy zasłona. Jeśli chcemy nieco ocieplić wnętrze możemy pokusić się o elementy drewniane lub ceglane.

 

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Decydując się na wnętrze w stylu industrialnym warto zwrócić uwagę na to, co w naszej przestrzeni już się znajduje. Ciekawe elementy można nieco udoskonalić i stworzyć dzięki temu ciekawe akcenty. Żeliwne grzejniki, czy widoczne z pozoru niechlujne metalowe rury, można zamalować na jednolity kolor, dzięki czemu bardziej je udoskonalamy.

Mniej mebli więcej przestrzeni

Musimy wiedzieć, że ten styl nie potrzebuje za dużej ilości mebli. Jeśli są one ostatecznością, warto wyposażyć przestrzeń jedynie w te funkcjonalne i dobre jakościowo. Hitem wśród takich aranżacji są stoliki i stoły o metalowych nóżkach, których blat najczęściej jest drewniany. Nie rzadziej sięga się po metalowe regały lub szafki z metalowymi akcentami, wykonanymi z solidnego drewna. Dla tych bardziej odważnych tworzy się również różnego rodzaju łóżka, których baza są palety.

Oświetlenie i dodatki w stylu industrilanym

Jeżeli nasze wnętrze pozwala nam na taki rodzaj oświetlenia, warto wybrać to autentyczne, wykorzystywane w zakładach przemysłowych i fabrykach. Nada to odpowiedniego klimatu, a przy okazji będzie naprawdę solidne. Czasem nie jestem w stanie nigdzie dostać takich lamp wtedy, warto postawić na oprawy stylizowane. Najczęściej są to wykonane z metalu lampy o konstrukcji stworzonej ze śrub i łańcuchów oraz dużym kloszu. Kolorystyka w jakiej można je spotkać jest równie skromna, zazwyczaj czernie, szarości, stale. Do takich lamp idealnie pasować będą żarówki Edisona.

Jeśli decydujemy się na nieco nowocześniejsze wnętrze, warto wybrać lampy o minimalistycznej oprawie. Nie dość, że są one oszczędne w formie, to dodatkowo sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Do tego typu należą, na przykład szynoprzewody, listwy lub natynkowe oprawy. Najczęściej przypominają one geometryczne kształty w odcieniach bieli, czerni i szarości.

Podział wnętrza – czyli wszystko ma swoje miejsce

Przestrzeń loftowa lubi być dzielona, głównie stosuje się podział na strefę nocna i dzienna. Pierwsza powinna być zamknięta, aby mieć w niej poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Dzienna natomiast przestronna i ogólnodostępna. Do wydzielenia można użyć elementów zabudowy, jak na przykład kuchenną wyspę, garderobę czy wolnostojącą szafę. Podziały można również wyznaczać za pomocą posadzek, w kuchni ceramika lub kamień, a w sypialni wykładzina lub drewno.

Podsumowując, styl loftowy to przestrzeń, w której można pozwolić sobie naprawdę wszystko.