Dekoracje do domu

Wnętrza ze smakiem, drobne dodatki, które budują wnętrze.

6 kwietnia 2020, In: Artykuły

Czasem do zmiany wystroju jednego z naszych pomieszczeń nie trzeba zbyt wiele. W niektórych sytuacjach nie musimy decydować się na remont, a wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka brakujących, w pomieszczeniu elementów. Detale to drobiazgi, ale jakże istotne punkty w wystroju naszych wnętrz. Nie raz można zauważyć, że kilka dekoracji we wnętrzu, doda klimatu lub po prostu je ociepli. Kluczowym detalem może być, chociażby poduszka. Dostępna praktycznie w każdym sklepie w różnym designie oraz kolorze. Nasze pomieszczenie z pewnością zyska i otrzyma elegancką dekorację, która doda mu nowy, świeży wygląd.

Bitwa na poduszki

To właśnie drobne dodatki wprowadzą do naszego wnętrza odpowiedni klimat oraz zwiększą jego atrakcyjność. One odgrywają istotną rolę i współtworzą charakter pomieszczenia. Dużym plusem, na przykład poduszek dekoracyjnych jest fakt, iż wpasują się ono jednakowo w każdy styl aranżacji pomieszczeń. Świetnie wyglądać będą w stylu nowoczesnym, casualowy, a także boho czy skandynawskim. Poduszki podkreślą charakter pomieszczenia, jaki udało Ci się do tej pory uzyskać lub przeciwnie pomogą w stworzeniu kontrastu, na przykład w nieco ostrym i zimnym wnętrzu. Można dobrać je w taki sposób, aby wtopiły się w nasze otoczenie lub ożywiły wystrój na przykład za pomocą swojego koloru. Poduszka, jak nam wiadomo, może posiadać wiele kolorów, motywów, a także faktur, które umożliwia nam w zbudowaniu idealnego wnętrza.

Dekoracje poduszkami

Warto zwrócić uwagę na to, że żeby poduszka, jako dodatek, była spójna z otoczeniem, musi posiadać odpowiedni wzór. Nie każdy z materiałów czy wzorów sprawdzi się na przykład w pomieszczeniu w stylu glamour. W tym przypadku nie decydujmy się na lniane czy wełnie materiały. Idealnie w przestrzeń wpasuje się aksamit czy satyna. Sytuacja powtarza się, jeśli nasze wnętrze urządzone jest w stylu skandynawskim, w którym satyna nie za bardzo się odnajdzie. Tutaj postawmy raczej na bawełnę lub inne naturalne materiały. Istotną rolę odegra również miejsce, na którym ułożone są poduszki. Nie muszą one bowiem zdobić naszych foteli czy sof, równie dobrze spełnią swoją funkcję, leżąc na podłodze, służąc jako miejsce spoczynku przy niewielkim stoliku.

 

Jak się do tego zabrać?

Musimy wiedzieć, że dekoracja wnętrza poduszkami to niekoniecznie ich nadmierna ilość. Zdecydowanie, nawet jedna poduszka może odmienić nasze pomieszczenie. Jeśli posiadamy na przykład elegancki, jednobarwny fotel, gdy położymy na nim chociaż jedną z mozaicznych poduszek, otrzymamy w tedy idealną kompozycję. Pozbędziemy się złudzenia chłodu, jaki daje mebel i już przy pomocy jednego drobiazgu stworzymy coś fantastycznego. Nie oznacza to jednak, że pojedyncze dodatki to konieczność, w końcu w grupie siła. Większa ilość ozdobnych poduszek, na przykład na łóżku czy sofie, z pewnością odmieni sam mebel, jak i jego otoczenie.

Takie dodatki na pewno przyciągną wzrok niejednego z odwiedzających, a także odwróci uwagę od rzeczy mniej atrakcyjnych. Dobór wzorów czy kolorów jest indywidualny, lecz istnieje pewna zasada, która kieruje naszymi myślami i pomaga stworzyć jednolitą kompozycję. Mowa tutaj oczywiście o dopasowaniu wzoru oraz koloru poduszki do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Musimy pamiętać również o konsekwencji, czasem uległość wobec jednej poduszki, może zniweczyć nasze plany.

Zaletą dekoracji wnętrza poduszką jest przede wszystkim możliwość wykorzystania wszelkich kompozycji. Poduszki możemy niechlujnie rozrzucić, tak aby sprawiły wrażenie luźnych, wręcz przypadkowych lub też starannie ułożyć i nadać wnętrzu elegancji i taktu. Jeśli, któraś z kompozycji nam się znudzi, nie ma najmniejszego problemu, w każdej chwili możesz ją zmienić.

 

W jaki sposób udekorować wnętrze?

Pomysłów jest wiele, możemy na przykład dostosować swoje wnętrze do następujących sezonów. Dzięki temu stworzymy w naszym mieszkaniu niesamowity klimat, nawiązujący na przykład do zmieniających się pór roku. W zimie skupmy się raczej na kolorach chłodnych jak beże, szarości czy grafity. Możemy również zdecydować się na jedną poduszkę z motywem, który znajdzie się na kilku innych elementach w naszym pomieszczeniu.

Wielu odważnych decyduję się również na poszewki lśniące. Nie można powiedzieć, że to zły pomysł, lecz należy pamiętać o tym, że jest to dość wymagający materiał. Błyszczące powierzchnie uwydatniają wszelkie zagniecenia czy zaciągnięcia, może to sprawiać wrażenie tandetności. Wina leży głównie po stronie materiału, jeśli natrafimy na kiepską odmianę poliestru, efekt nie będzie olśniewający. Jeśli więc bardzo chcemy ozdobić nasze wnętrze właśnie w ten sposób, zdecydujmy się na zakup dwóch lub trzech poszewek, ale z wysokiej klasy satyny czy jedwabiu.

Miłośnicy natury na pewno czekają na aranżację, właśnie w takim klimacie. Proszę bardzo, wizerunki zwierząt lub sztuczne futra również mogą zagościć w pomieszczeniu, pod warunkiem, że nawiązuje ono spójnie do przyrody. Wykorzystać możemy również delikatne szarości czy beże, które naturalnie wkomponują się w wystrój. W tym przypadku należy pamiętać o minimalizmie, przesadna ilość zwierząt na poduszkach, może sprawić wrażenie dzikiego ZOO.

 

źródła zdjęć: https://deko-rady.pl