wybór grzejnika łazienkowego

Wybór grzejnika łazienkowego

4 sierpnia 2019, In: Artykuły

Poczucie komfortu w łazience wynika zarówno z estetyki wnętrza, jak i funkcjonalnego zagospodarowania. Aby móc w pełni się nimi cieszyć należy pamiętać również o istocie szczególnej aury tegoż pomieszczenia, czyli temperaturze. Zastrzyk chłodnego powietrza po przyjemnej, gorącej kąpieli nie tylko nie będzie miłym doznaniem, ale też może skutkować zbyt dużym stężeniem wilgoci w łazience i jej konsekwencjami. Pożądana, wyższa niż w innych częściach domu temperatura, bo aż 24 stopnie Celsjusza, warunkuje należytą higienę pomieszczenia.

Jak zatem ją zapewnić – zarówno w sezonie grzewczym, jak i chłodne, jesienne wieczory? Rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego grzejnika łazienkowego. O tym, jak dopasować model do wielkości i możliwość pomieszczenia, kilka słów poniżej.

Sposób zasilania grzejnika w ciepło

Podstawowym kryterium wyboru grzejnika stanowi droga, którą urządzenie będzie pozyskiwało ciepło. W ofercie dostępne są dwa rozwiązania: zasilanie z instalacji centralnego ogrzewania oraz wykorzystujące energię elektryczną. Pierwsze, tzw. grzejniki wodne, działają tylko wtedy, gdy w całym domu włączone jest ogrzewanie, co ma miejsce wyłącznie w sezonie grzewczym. Zaletą takiego systemu są niewielkie koszty eksploatacji. W zależności od instalacji możemy dobrać grzejniki o różnym rodzaju przyłącza: dolnym, bocznym i środkowym.

Druga możliwość, czyli grzejniki elektryczne, pozwalają na pracę niezależną od zewnętrznych dostaw ciepła, tym samym mogą pełnić swą funkcję cały rok. Ich umiejscowienie będzie niezależne od rozplanowania sieci ciepłowniczej. Niniejsza opcja jest o tyle dobra, że pozwala na wykorzystanie urządzenia jako suszarki, np. do ręczników.

Na szczęście zalety obu typów grzejnika można połączyć. Większość dostępnych na rynku produktów pozwala na dwojaki sposób dostawy ciepła: w sezonie grzewczym przechodząc na system wodny, a poza nim na elektryczny. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu grzejnika połączonego wyłącznie z centralnym ogrzewaniem, a wymiana na dwufunkcyjny mogłaby okazać się zbyt kosztowna, z pomocą przyjdzie dodatkowa, zewnętrzna grzałka elektryczna, montowana przy grzejniku.

Wariacje na temat kształtów, materiałów i barw

Kolejną kwestią, na której należy się skupić przy wyborze odpowiedniego grzejnika łazienkowego, jest materiał. Łazienka to wilgotne, często pozbawione okien, narażone na agresywne środki chemiczne środowisko sprzyjające korodowaniu. Tworzywo, z którego wykonuje się grzejnik łazienkowy, musi być wysoce odporne, stąd preferuje się urządzenia produkowane ze stali nierdzewnej albo miedzi. Ze względu na wysoką cenę tych drugich bezkonkurencyjna w branży pozostaje stal. Dzięki niej możemy bez obaw pozostawić na grzejniku wilgotny ręcznik, bez ryzyka korozji.

Aktualnie zakres funkcji nie ogranicza się do uzyskania pożądanej temperatury. Dzisiejsze grzejniki nie dość, że praktyczne, to jeszcze efektownie komponują się z wystrojem wnętrza. Zakres dostępnych na rynku kształtów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Klienci ze względu na ergonomię wybierają najczęściej wieszane na ścianie o tradycyjnej, drabinkowej budowie. Zbudowane są z reguły z dwóch pionowych kolektorów, połączonych poziomymi rurkami. Dzięki nim unikniemy montażu niepotrzebnych dodatkowych wieszaków na ręczniki i bieliznę.

Powierzchnię zewnętrzną grzejnika maluje się zwykle farbą proszkową, a następnie poddaje procesowi wypalania w temperaturze 180-230 stopni Celsjusza. Producenci najczęściej oferują produkt w uniwersalnym, białym kolorze, jednak za niewielką dopłatą klient może wybrać jeden z praktycznie nieograniczonej palety barw. Popularnym, chociaż niezbyt ekonomicznym rozwiązaniem, są grzejniki chromowane. Ich moc grzewcza jest drastycznie mniejsza od tradycyjnie malowanych. I to nawet o połowę.

Liczy się moc

Należyta moc cieplna grzejnika łazienkowego jest określona w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Zazwyczaj oscyluje między 130 a 150 watów na metr kwadratowy powierzchni, co dla łazienki o powierzchni 7m2 wynosiłoby między 910 a 1050 watów. Obliczenia powinien jednak ocenić projektant lub instalator, gdyż czynniki takie jak: lokalizacja, położenie w budynku, jakość izolacji i stopień przeszklenia mogą odpowiednio zwiększać lub zmniejszać zapotrzebowanie na moc cieplną. Adekwatna do pomieszczenia wartość determinuje wielkość urządzania.

A w przypadku ogrzewania podłogowego…

Dotknięcie stopą ciepłej podłogi tuż po kąpieli – to niewątpliwie jedno z najprzyjemniejszych doznać i ogromna zaleta ogrzewania podłogowego w łazience. Takie rozwiązanie, mimo iż bardzo praktyczne, nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania cieplnego łazienki. Dlaczego? Pod urządzeniami sanitarnymi, takimi jak wanna czy kabina prysznicowa nie instaluje się rur grzejnych. Zmniejszona powierzchnia grzejna nie pozwoli na uzyskanie pożądanych w pomieszczeniu 24 stopni Celsjusza. W takim przypadku tradycyjne urządzenie również okaże się niezbędne, z tym że jego moc może być odpowiednio słabsza. Skoro jednak wybór grzejników łazienkowych jest bardzo szeroki, a ich estetyka imponująca, na pewno każdy klient znajdzie produkt idealnie dopasowany do jego własnej łazienki marzeń.