Wybór płytek na taras

Wybór płytek tarasowych

26 października 2019, In: Artykuły

Każdy kto ma taras wie jakie to idealne miejsce na wiosenno – letni, błogi wypoczynek. Dzisiejsze tarasy są dla nas naturalnym przedłużeniem salonu i posiadamy możliwość dzięki ogromnej liczbie rozwiązań, by wykończyć je i umeblować w zgodzie z własnym stylem. Najczęściej tenże styl nawiązuje właśnie do salonu, a my na tarasie czujemy się jak na wakacjach, zwłaszcza w letnie, gorące i słoneczne dni. A jakie płytki zastosować jako podłoże tarasu? W niniejszym artykule zastanowimy się nad tym i podpowiemy jaki materiał będzie najwłaściwszy.

Na czym oprzeć decyzję dotyczącą płytek tarasowych?

Zastanawiasz się jakie płytki na taras wybrać? Spójrz na elewację swojego domu! Najczęściej na pierwszym miejscu bierzemy właśnie tę kwestię pod uwagę – płytki muszą pasować do stylu oraz koloru elewacji, by dom prezentował się jako spójna całość.

Oczywiście poza elewacją warto też wziąć pod uwagę kolorystykę dachu oraz okiennic. Dzisiejsi producenci płytek oferują nam tak bogatą gamę kolorystyczną, iż z powodzeniem znajdziemy płytki od białych, aż po ciemno grafitowe, niemal antracytowe. Dom o stylowe, klasycznej bryle będzie wymagał tarasu prezentującego się równie dostojnie, dobrym rozwiązaniem będą w takim przypadku płytki imitujące drewno, zaś przy domu o bryle nowoczesnej i minimalistycznej dobrze sprawdzą się płytki przypominające wyglądem surowy beton.

Właściwości płytek na taras

Nie każde płytki nadają się na taras, szereg płytek dostępnym w salonach nadaje się tylko i wyłącznie do wykończenia wnętrza domu. Płytki tarasowe przede wszystkim powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe. Dostanie się wody w głąb struktury płytki mogłoby bowiem powodować pęknięcia, rysy, a w rezultacie po prostu zniszczyć całą tarasową posadzkę. Wybierając płytki na taras, zwracajmy uwagę, by miały one poziom nasiąkliwości nie większy niż 3%.

Płytki na taras muszą być także antypoślizgowe oraz odporne na ścieranie. Często na tarasie mamy do czynienia z wodą i wszelkimi rodzaju zachlapaniami – zwłaszcza, gdy w jego pobliżu znajduje się przydomowy basen. Dbając o bezpieczeństwo swoje i domowników, wybierajmy płytki, które nie będą powodować poślizgów i niebezpiecznych upadków. Podczas zakupów wypatrujmy więc na etykiecie antypoślizgowości na poziomie R10. Na taras warto wybierać płytki o średniej lub wyraźnej fakturze – te polerowane nie sprawdzą się dobrze na przestrzeni tarasowej.

Płytki klinkierowe

Jednym z najbardziej popularnych płytek na taras są płytki klinkierowe. Płytki te są w bardzo niewielkim stopniu nasiąkliwe, a co za tym idzie są niemal w 100% mrozoodporne. Tego typu płytki cechują się także dużą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia oraz trwałością.

Wybierając odpowiednie płytki na taras kierujemy się także łatwością utrzymywania ich w czystości. Także w tym zakresie płytki klinkierowe są strzałem w 10, gdyż nie chłoną brudu i bardzo łatwo je pielęgnować na co dzień. Jakie formaty płytek wybrać? To zależy od wielkości naszego tarasu. Na niewielkich tarasach sprawdzą się nieduże płytki o wymiarach około 30×30 lub 40x 40cm, im większy taras, tym bardziej można pokusić się o duże formaty. Pamiętać jednak należy, iż płytki klinkierowe dostępne są w ograniczonych wielkościach i najczęściej są to małe i średnie formaty.

Taras z gresu

Innym najpowszechniejszym rozwiązaniem na tarasową posadzkę jest gres. Gres cechuje się niemal zerowym poziomem nasiąkliwości, jest materiałem wysoce odpornym na uszkodzenia i bardzo trwałym. W salonach z płytkami możemy wybrać płytki gresowe szkliwione lub nieszkliwione.

Podobnie jak płytki klinkierowe, płytki gresowe także łatwo jest utrzymać w czystości, a to dlatego, iż cechuje je niska porowatość. To sprawia, iż w takie płytki nie wchodzi brud oraz możemy stosować do ich pielęgnacji podstawowe detergenty, które nie będą szkodzić ich właściwościom ani wyglądowi.

Z płytek gresowych jesteśmy w stanie odtworzyć niemal każdy pożądany wzór, tak więc na tarasie możemy położyć płytki gresowe imitujące naturalny kamień, drewno, płytki o różnorakich wzorach, kolorach, jednobarwne lub o przenikających się odcieniach. W porównaniu z płytkami klinkierowymi, płytki gresowe możemy dostać nawet w bardzo dużych rozmiarach. W salonach spotyka się obecnie nawet takie o wymiarach 120×240 cm i grubości około 6 mm.

A może terakota?

Na tarasach spotkać możemy także płytki wykonane z terakoty. Najczęściej terakotowe płytki ceramiczne kojarzą nam się z wnętrzami, ale mnogość kolorystyki i wzornictwa sprawia, iż znajdują także sympatyków wykańczających za ich pomocą zewnętrzne okolice domu. Decydując się na płytki terakotowe na tarasie wybierzmy glazurę o niskim stopniu szkliwienia.