Wanna wolnostojąca

Zalety aranżacji wnętrza z pomocą projektanta

5 września 2020, In: Artykuły

Remontując lub wykańczając swój dom czy mieszkanie możemy zdać się na własną kreatywność albo też skorzystać z wiedzy i zmysłu projektanta wnętrz. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na tą drugą opcję i robi to z wielu względów. Projektant wnętrz to świetna pomoc zwłaszcza w przypadku wnętrz dość „problemowych”, a więc ze skosami, niewielkich czy starych, budowanych według przestarzałych dziś metod. Jakie są zalety zatrudniania projektanta wnętrz do aranżacji swoich czterech kątów?

Coraz gustowniej

Jak można zauważyć na przykładzie wielu wnętrz, mieszkamy coraz gustowniej. Minęły chyba czasy, kiedy to kupowaliśmy to co było jedynie na wyprzedażach i objęte było promocjami, dziś coraz śmielej stawiamy na indywidualny charakter własnych mieszkań i domów. Co nie oznacza, iż wiele z nich wciąż wygląda jak wnętrza „kopiuj- wklej” wyjęte niemal wprost z katalogów, jednak coraz chętniej doceniamy unikalne, polskie i europejskie wzornictwo, design, sięgamy po klasykę.

W dużej mierze jest to pokłosiem tego, iż zaczytujemy się w branżowych magazynach o aranżacjach wnętrz, blogach, portalach, podpatrujemy, jak mieszkają sławni i przekonujemy się o tym, iż naprawdę dobrze można czuć się jedynie we wnętrzu oddającym nasz indywidualny gust, nawiązującym do naszych pasji, etc. Są osoby, które same świetnie poradzą sobie z zaaranżowaniem swojego wnętrza, lecz zdecydowanie wymaga to sporej wyobraźni przestrzennej, wiedzy na temat nowoczesnych technologii wykończeniowych oraz ogólnego dobrego gustu. Dlaczego jednak nie skorzystać z fachowej pomocy architekta czy projektanta? Tym bardziej, iż wiele marek wykończeniowych oferuje ich usługi w ramach zakupu materiałów wykończeniowych.

Zalety współpracy z projektantem – czy warto skorzystać z porad projektanta wnętrz?

Dom czy mieszkanie to przestrzeń, która wykańczamy na całe lata, dlatego też urządzając ją warto zrobić to dość ponadczasowo, a jednocześnie zgodnie z własną pasją, wyobraźnią, wizją. Połączenie uniwersalności wnętrza z jego indywidualizmem może być jednak dość trudne- trendy się zmieniają, coraz nowe rzeczy stają się modne. Chociażby z tego względu warto skorzystać ze współpracy z projektantem, który posiada szeroką wiedzę wybiegającą często na przód, która pozwala przewidywać to, co będzie modne za 2,3 czy 5 lat. Architekci i projektanci regularnie biorą udział w targach wnętrzarskich, na których przedstawiane są propozycje aranżacyjne największych firm z branży, zapowiadane są trendy i wszelkie nowinki.

Nasze wnętrza, poza tym, iż muszą być dość uniwersalne, muszą też być funkcjonalne, a zarazem gustowne. Taka fuzja to chleb powszedni w pracy projektantów. Dobre projekty, które są przez nich kreślone to projekty harmonijne, spójne i w 100% użytkowe- zdecydowanie sprawdzi się to zwłaszcza w takich wnętrzach jak kuchnie czy łazienki.

Pomoc projektanta pozwoli stworzyć wnętrza, które będą spójne stylistycznie, urządzone w tym samym klimacie, pozwala także na wydobycie zalet z wnętrz na pozór „trudnych”- jak wnętrza na poddaszu z dużymi skosami, wysokie wnętrza w starych kamienicach czy małe łazienki w blokach. Pomoc projektanta to pewność, iż kolorystyka, światło, kształty, style, dodatki- wszystko będzie do siebie pasować oraz będzie wygodne w codziennym użytkowaniu. Zatrudniając projektanta mamy wygodę tego, iż zajmie się on naszymi wnętrzami kompleksowo, a więc poleci sprawdzone rozwiązania, materiały wykończeniowe, producentów mebli, ceramiki, sprzętu AGD, etc.

Czy pomoc projektanta jest kosztowna?

Wydawać, by się mogło, iż współpraca z projektantem to dodatkowy i spory wydatek, ale to prawda jedynie w połowie. Projektanci mają zawiązane współprace z danymi salonami wyposażenia wnętrz lub z markami, dlatego kupno materiałów wykończeniowych czy mebli może być nieraz sporo tańsza.

Ale zatrudniając projektanta nie oszczędzamy jedynie pieniędzy, ale i sporo czasu. Nieraz sami nie mamy na tyle wykształconej wyobraźni przestrzennej, by w prosty sposób dobrać do danego wnętrza wszelkie elementy i urządzić je tak, by spełniało jak najlepiej swoją funkcję. Chodzimy więc od salonu do salonu i szukamy inspiracji tracąc sporo czasu.

Projektant wykona dla nas wizualizacje, zaproponuje najlepsze i najciekawsze rozwiązania, a dodatkowo sam nawiąże współpracę z podwykonawcami, co znacznie skróci czas urządzania danych wnętrz. My, czyli inwestor, zlecamy projektantowi daną pracę, a on bierze na swoje barki cała odpowiedzialność za całokształt realizacji wnętrza- wygodne i niezastąpione, zwłaszcza dla osób bardzo aktywnych zawodowo.

Ambicja własnego autorskiego pomysłu

Każda realizacja wnętrza przez projektanta to jakoby jego „podpis”, wyraźny i namacalny efekt jego umiejętności. Większość projektantów chętnie chwali się swoimi realizacjami w swoich portfolio, dlatego też poszczególne projekty nacechowane są często stylem danego projektanta, są tworzone według wytycznych klienta, ale najczęściej z autorskimi elementami danego architekta. To sprawia, iż pracując z

projektantem mamy pewność, iż nasz dom nie będzie katalogową kopią, a przestrzenią urządzoną specjalnie dla nas. Warto więc poszukując fachowca przejrzeć wiele realizacji i wybrać osobę, której styl najbardziej odpowiada naszym gustom.