Dodatki w mieszkaniu

Zasłony, dywany. Nowe życie wnętrza poprzez dodatki

20 czerwca 2020, In: Artykuły

Bardzo często trzeba niewiele, by osiągnąć spory efekt – przykładem na to jest chociażby odświeżenie wnętrza dzięki dodatkom. Nowe dywany, zasłony, narzuty, zmiana dekoracji na ścianach – wystarczy kilkaset złotych, by szybko zmienić charaktery wybranego wnętrza. Lato skłania nas do zmian, lubimy otoczyć się czymś nowym, co kojarzy się często z sielskim, wakacyjnym klimatem. Jak więc zrobić to niedrogo i z klasą?

Nieduża zmiana – maxi efekt

Każdy z nas tego doświadczył nieraz – nasze sypialnie, salony czy łazienki z czasem zaczynają nam się nudzić, nie patrzymy już na nie świeżym wzrokiem, wydawać nam się zaczynają banalne i bez charakteru. By tchnąć w nie, nowe życie wcale nie trzeba generalnego remontu i ogromnych nakładów finansowych, czasem wystarczy trochę sprytu i zmiana detali.

Wielu z nas rozkochało się swego czasu w stylu skandynawskim we wnętrzach. Niemniej przyznać trzeba, iż styl ten jest dość przewidywalny i z biegiem czasu może najzwyczajniej się „opatrzeć”. Nie pozbywajmy się jednak wszystkiego, co tworzy ten styl, a uzupełnijmy go czymś nowym i zmieńmy w zupełnie nową aranżację. Jeśli np. chcemy, by było w naszych wnętrzach więcej wygody i przytulności (a styl skandynawski to jednak prostota i minimalizm), spróbujmy zmienić charakter wnętrza zgodnie z duchem stylu New York.

Czym charakteryzuje się tenże styl?

Ten styl przede wszystkim kocha meble wykończone w szlachetnych gatunkach drewna– najczęściej o ciemniejszej barwie. No, ale przecież mieliśmy dodatkami, a nie meblami zmienić lekko charakter wnętrza. Tak więc dodatkami tworzącymi styl New York są m.in lampy – jeśli możemy tchnijmy nowe życie w sypialnie lub w salon właśnie dzięki nim. Styl New York kocha zwłaszcza lampy stojące o zdobnych podstawach, które nierzadko przypominają wyglądem piękne, porcelanowe wazony. Poza lampami ważne dla tego stylu jest także wzornictwo, wiążą się z nim np. wszelkie dwukolorowe wzory marokańskie. Chcąc więc odmienić trochę swój dom czy mieszkanie za pomocą dekorów i dodatków, warto sięgnąć po poduszki, narzuty, zasłony, dywany i obicia właśnie z tym motywem. Można nawet pokusić się o wytapetowanie jednej ze ścian w marokańskie wzory.

Wygoda, komfort, przytulność!

Jak już było wspomniane, styl New York to styl kojarzący się z wygodą i przytulnością, dlatego nie bójmy się nawet większej ilości dekoracyjnych poduszek czy pledów – niech pojawią się na kanapach i na oparciach foteli. Materiał tych tekstyliów też ma znaczenie – styl nowojorski kocha aksamit, jedwab lub welur, musi to wszystko wyglądać dość ekskluzywnie, a więc nie wchodzą w grę poszewki z lnu czy zwykłej bawełny. Na poduszkach czy siedziskach bardzo pożądane też będą, zgodnie z tym stylem, pikowania i ozdobne guziki. Czyniąc w swoich wnętrzach zmiany w nowojorskim klimacie, nie bójmy się inspiracji w klimacie art deco, vintage, etno, orientu, a to wszystko łączcie z nowoczesną klasyką, ze szkłem, niklem. szczyptą glamour.

Jednym z elementów wyżej opisanego stylu jest welur, ale nie należy go przypisywać jedynie aranżacjom w duchu New York. Welur wykorzystywany jest chętnie już od kilku sezonów, dlatego jeśli znudziło Ci się Twoje wnętrze, wykorzystuj ten materiał – najlepiej w niejednym kolorze. Welur pięknie wygląda na obiciach mebli, na poszewkach i na zasłonach, a to dzięki grze światła na jego powierzchni jaką powoduje niejednorodność weluru. Granat, bordo, butelkowa zieleń czy kolor musztardowo – miodowy – odmieniaj swoje wnętrza wszelką kolorystyką z użyciem weluru.

Jak łączyć różne wzory dywanów, tapet i poduszek w spójną całość?

Wzory na różnego rodzaju tekstyliach i tkaninach we wnętrzu pozwalają na stworzenie dynamicznej aranżacji, która nie jest nudna. Ale trzeba znać zasady łączenia różnych wzorów, by uniknąć męczącego oko misz – maszu, który zamiast stylowo będzie wyglądał tandetnie.

Dużo bezpieczniejszą opcją, zwłaszcza dla osób nie będącym zaprawionymi w tworzeniu aranżacji, jest łączenie wzorów monochromatycznych. Polega to na łączeniu ze sobą wzorów w tym samym odcieniu lub w kolorach dopełniających się. Jakie to kolory dopełniające się? Są to kolory, które leżą naprzeciwko siebie w kole barw, które połączone ze sobą dadzą nam biel, czerń lub szarość. Takimi parami kolorów mogą być np. niebieski i żółty, zielony i czerwony itp. Wybierając monochromatyczność wzorów, warto wybrać sobie jeden motyw przewodni i do niego dopierać wzory i kolorystykę, która będzie do niego pasowała.

Bardziej odważne jest dobieranie wzorów wielokolorowych i zdecydowanie lepiej powierzyć to profesjonalistom. Lepiej nie robić tego pochopnie, gdyż zbyt pstrokate tapety, zestawione tuż obok siebie, nie będą łatwe do usunięcia, tym bardziej pochopnie podjęte w tym temacie decyzje mogą być zbyt kosztowne. Dość bezpiecznym rozwiązaniem jest np. łączenie takich samych wzorów, ale różnej wielkości – np. wzory kwiatów, pasków czy kraty. Jeśli chcemy, by w naszym wnętrzu było sporo różnych wzorów, to zostańmy chociaż w tej samej kolorystyce – beżowa tapeta z wielkimi kwiatami niech będzie zestawiona np. z beżowym lub brązowym dywanem w inny wzór. We wszystkim najlepiej zostawić dozę umiaru, by wnętrze pełne wzorów i kolorów, którymi chcieliśmy odświeżyć przestrzeń, nie przytłoczyła nas i nie znudziła zbyt wcześnie.