Jak zrobić podłogę 3D?

2 stycznia 2019, In: Artykuły

Podłogi 3D to jeden z najbardziej oryginalnych sposobów na posadzkę. Wyglądają niezwykle efektownie i mogą przedstawiać obrazy i faktury jakie tylko sobie wymyślisz. Jak więc wykonać taką podłogę?

Twój pomysł pod Twoimi stopami

Posadzki wykonane z żywicy, były stosowane do tej pory najczęściej jedynie we wnętrzach przemysłowych, w biurach oraz w halach. Technologia się jednak rozwinęła i dziś tworzywo to pozwala tworzyć oryginalne posadzki 3d. Są to podłogi nowoczesne oraz bardzo wytrzymałe mechaniczne i twarde. Współcześnie producenci potrafią nowatorsko wykorzystać kruszywo czy kolorowe lakiery w ten sposób, by posadzkę żywiczną zamienić w niebanalną podłogę 3D. Mnogość pomysłów pozwala wkomponować ten typ podłogi w niemal każde wnętrze – czy to salon, sypialnię, pokój dziecka, łazienkę lub kuchnię.

Rodzaje posadzek z żywicy

Jeżeli mówimy o posadzkach wykonanych z żywicy, możemy je podzielić na:

żywiczne posadzki cienkowarstwowe – polecane do wnętrz, które są mniej eksploatowane – nie warto takiej posadzki kłaść np. w przedpokoju; posadzka ta wykonana jest z wylewki betonowej, która pokryta zostaje farbą epoksydową;

żywiczne posadzki grubowarstwowe – to posadzki o grubości do 4 mm, które polecane są do większości pomieszczeń, także tych mocno eksploatowanych; posadzka taka przypomina idealnie gładką taflę kolorowego szkła; posadzka pokryta jest lakierem podkładowym i nawierzchniowym,

posadzki grubowarstwowe kwarcowe – idealne do najbardziej eksploatowanych pomieszczeń jak np. przedpokoje czy kuchnie, wykonuje je się z bezbarwnej lub kolorowej żywicy, w która zatapia się naturalny bądź barwiony piasek; metr kwadratowy takiej posadzki waha się między 40 a 100 zł, a efekt wizualny jest bardzo ciekawy.

 

Wykonanie posadzki

Mając chęć położenia podłogi wykonanej z żywicy, musimy zadbać o idealnie równe i gładkie podłoże. Jeżeli posiadamy podłoże, w którym są nierówności, konieczne będzie położenie cementowej zaprawy samopoziomującej. Preparat żywiczny składa się z dwóch składników – jest nim baza oraz utwardzacz. Składniki te należy mieszać przy użyciu wiertarki z mieszadłem minimum kilka minut do idealnego ich połączenia. To bardzo ważne do tego, by podłoga równomiernie schła oraz miała jednorodne własności. Preparat kładziemy na podłogę od razu po wymieszaniu go. Ważną kwestią jest fakt, że podłogę taką najlepiej wylewać w pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje między 20 a 23 stopniami Celsjusza. W pierwszej kolejności wykonuje się założenie 2-3 warstw gruntujących, a później 2-3 warstw nawierzchniowych. Warstwy te nakładane są na siebie w odpowiednich odstępach czasowych około 15-20 godzin, tak więc wykonanie posadzki w całości wynosi kilka dni.