Projektowanie biofilne – czym jest?

13 sierpnia 2023, In: Artykuły

Projektowanie biofilne to jeden z ciekawych sposobów, by mieszkać w przestrzeniach wygodnych jak i zdrowych oraz sprzyjających głębokiemu relaksowi. Tego typu projektowanie to połączenie biologii, architektury oraz filozofii – prawdziwa strawa dla wszystkich lubiących niesztampowe i przyjazne środowisku rozwiązania. W dużym skrócie, projektowanie biofilne jest takim projektowaniem konstrukcji oraz przestrzeni, które mają być bliskie naturze i odwoływać się właśnie do niej.

Czym jest ten typ projektowania?

Projektowanie biofilne zyskuje na popularności, ponieważ coraz śmielej skłaniamy się we wszelkich aspektach naszego życia ku naturze, szukamy komfortu oraz warunków życia sprzyjających naszemu zdrowiu. O życie w harmonii z naturą trudno jest zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w dużych miastach. Projektowanie biofilne nam to umożliwia, a każdy z nas wie, iż harmonia z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a nawet ogólne zadowolenie z życia.

Biophilic design opiera się na idei biofilii, która rozumiana jest jako założenie, iż my wszyscy jako ludzie jesteśmy genetycznie połączeni ze światem natury. Sam termin biofilii spopularyzował amerykański biolog Edward O. Wilson, który biofilię rozumie ogólnie jako umiłowanie do przyrody i przywiązanie do niej. Przed wiekami żyliśmy znacznie bliżej przyrody i w większej harmonii z nią, niemniej wciąż ku temu tęsknimy, a biofilne projektowanie pozwala nam zbliżyć się do tego, co w nas tak głęboko zakorzenione.

Zgodnie z projektowaniem biofilnym można projektować domy i mieszkania jak i przestrzenie biurowe czy komercyjne.

Korzyści płynące z projektowania biofilnego

Jeśli zdecydujemy się na projektowanie budynków i wnętrz w duchu biofilii, zyskujemy cały szereg korzyści z tym związanych. Zaliczyć do nich można m.in.:

  • życie wśród roślin i zieleni,
  • lepsza wentylacja pomieszczeń,
  • dużo naturalnego światła,
  • naturalne, stonowane kolory, które koją,
  • naturalne materiały i materiały z odzysku,
  • lepszy komfort akustyczny,
  • życie zgodne z procesami zachodzącymi w przyrodzie i z wykorzystaniem mocy żywiołów.

Zaprojektowane w takim duchu budynki jak i wnętrza realnie przekładają się na redukcję poziomu stresu, podnoszą ludzką kreatywność, uspokajają, pozwalają na przywrócenie równowagi np. w kwestii emocji.

Elementy niezbędne we wnętrzach zaprojektowanych biofilnie

Biofilne wnętrza mają swoje charakterystyczne cechy i związane są z nimi typowe dla nich elementy wykończeniowe. Ten typ projektowania szczególnie dobrze sprawdza się w salonach oraz w łazienkach, czyli w pomieszczeniach gdzie najbardziej zależy nam na relaksie, odpoczynku, osiągnięciu harmonii duszy oraz ciała.

Projektowanie (aranżowanie) biofilne ma na celu stymulować jak i koić nasze zmysły. Idealnymi zabiegami, które temu sprzyjają są np. wpuszczanie dużej ilości naturalnego światła do wnętrz, stosowanie odpowiedniej gamy barw czy otaczanie się żywymi roślinami.

Ciężko wyobrazić sobie prawdziwie biofilne wnętrze bez dopływu dziennego, naturalnego światła. Jeśli dopiero projektujesz dom, wybierz projekt, który cechował się będzie dużą ilością okien, także w łazience. Kąpiel z widokiem na niebo czy drzewa to bardzo sensualne i przyjemne doświadczenie.

Jeśli chcesz wyciszenia, we wnętrzach projektowanych biofilnie stawiaj na kolorystykę ziemi. To naturalna, harmonijna gama barw pełna brązów, zieleni, odcieni żółtego czy niebieskiego. Tego typu kolorystyka pięknie komponuje się z drewnianymi lub drewnopodobnymi podłogami, razem wyglądając bardzo elegancko. Barwy ziemi warto zastosować na ścianach jak i na wszelkich tekstyliach, które także warto by były wykonane z w pełni naturalnych materiałów.

Nie zapomnij o roślinach! Jeśli posiadasz przestronną łazienkę z oknami, warto wykorzystać jej potencjał i otoczyć się pięknymi egzemplarzami egzotycznych roślin. Jest wiele prostych w uprawie roślin, które idealnie sprawdzą się w domowej dżungli – egzotyczne anturia, monstery, skrzydłokwiaty czy bambus.

Jak wspomniano, jednym z założeń projektowania biofilnego jest subtelna stymulacja naszych zmysłów. Poza światłem, kolorami czy zielenią roślin, warto zadbać także o odpowiedni kształt elementów wyposażenia jak i naturalny ruch czy odgłosy. Czerp z tego, co widzisz w naturze – jeśli umywalka to np. owalna, przypominająca kamień leżący na brzegu rzeki. Nie bój się także botanicznych motywów, np. na tapetach lub na łazienkowej glazurze czy na dywanie w pokoju. Natura to odgłosy, wszelkie szmery i kojące szelesty. Może w łazience lub w salonie warto ustawić wazon z suchymi trawami, które zaszeleszczą przy każdym ruchu powietrza gdy otworzysz okno? Wspaniałym pomysłem będzie mała sadzawka tuż za oknem lub akwarium w domu.

Wnętrza projektowane w zgodzie z naturą to jeden z przyjemniejszych motywów na komfortowe mieszkanie. My i przyroda to jedno, a ten rodzaj budownictwa i aranżacji pomaga na co dzień się zrelaksować, podnieść swoją kreatywność i wydajność, a nawet wesprzeć zdrowie. To sposób na uzyskanie wielu korzyści fizycznych, psychicznych, a nawet behawioralnych.