Komfort akustyczny we wnętrzu – czym jest i jak go poprawić?

7 lutego 2023, In: Artykuły

Komfort akustyczny to ważna kwestia nie tylko dla wnętrz mieszkalnych, ale i sal wykładowych, konferencyjnych i innych tego typu pomieszczeń. Jest to niemałe wyzwanie i dla architektów i dla osób projektujących, aranżujących dane wnętrza. Komfort akustyczny nie tylko pozwala chronić nas przed hałasem, ale i wygodne mieszkać i efektywnie pracować. Jakich błędów nie popełnić już na wczesnych etapach prac związanych z projektowaniem, budową i wykańczaniem budynku, by nie stracił na tym komfort akustyczny?

Czym jest komfort akustyczny?

Najprościej rzecz ujmując, komfortem akustycznym określimy jedną z najbardziej pożądanych cech w każdym domu czy miejscu pracy. To zjawisko, które wpływa na wygodę i przyjemność korzystania z danej przestrzeni, chroni nas bowiem przed hałasem. Komfort akustyczny sprawia, iż możemy harmonijnie korzystać ze swojego miejsca pracy czy zamieszkania, a dodatkowo nie zakłócamy także hałasem spokoju naszych sąsiadów.

Ochrona przed hałasem, a więc kwestia związana z komfortem akustycznym jest w naszym prawie równie ważna co dążenie do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, bezpieczeństwo pożarowe, wytrzymałość budynku, bezpieczeństwo jego użytkowania, etc.

Ochrona przed hałasem jest w naszym kraju zapisana w przepisach prawa. Można o niej przeczytać m.in. Warunkach Technicznych (w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). W świetle tego dokumentu każdy budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, hałasem z instalacji i urządzeń wyposażenia technicznego, przed hałasem powietrznym i uderzeniowym, który pochodzi od innych lokatorów danego budynku, a także przed hałasem pogłosowym, a więc pochodzącym od odbicia się fal dźwiękowych, które odbijają się od przegród (np. ścian) odgradzających dane pomieszczenia w budynku.

Od czego zależy komfort akustyczny?

Bez komfortu akustycznego trudno by było na dłuższą metę mieszkać czy korzystać z danego budynku. Trzeba o nim myśleć już na etapie projektowania danego budynku lub wnętrza, ponieważ zależy on nawet od cech danego projektu. Przed hałasem będą nas chroniły dobrze dobrane materiały budowlane, konstrukcyjne i wykończeniowe, izolacja cieplna, przeciwwilgociowa, etc. Jest niezwykle ważnym nawet sam sposób oraz kolejność ich położenia, a także ich jakość. Komfort akustyczny zależy także od dokładności wykonawstwa oraz od późniejszych prac konserwatorskich czy wykonywanych remontów. Dbałość o komfort akustyczny powinien być jednym z głównych obowiązków deweloperów i innych osób, które zajmują się zawodowo budownictwem. Polskie prawo określa dość jednoznacznie, iż dopuszczalny poziom dźwięków we wnętrzach mieszkalnych w ciągu dnia nie powinien przekraczać 40dB, zaś nocą 30dB.

Sposoby na osiągnięcie komfortu akustycznego

Nowoczesne budownictwo oraz coraz lepsze materiały pozwalają dziś osiągnąć wysoki poziom komfortu akustycznego. Mowa tu m.in. o coraz lepszych i łatwiej dostępnych materiałach dźwiękochłonnych, które wpływają na znaczne wytłumienie wszelkich hałasów i odgłosów. Co więcej – niektóre z nich stanowić mogą nie tylko materiał o charakterze praktycznym, ale i dekoracyjnym.

Jednym z przykładów jest system TH. Pozwala on zaadaptować dane wnętrze akustycznie, a to znaczy wytłumić w danym wnętrzu dźwięk lub rozproszyć fale dźwiękowe. System TH to rodzaj modyfikacji akustycznej, do której można ponadto zaliczyć także system Sono Gipsum i inne o podobnym charakterze. System TH to specjalna wełna dźwiękochłonna, którą przymocowuje się bezpośrednio do sufitów oraz do ścian. Może on mieć formę przestrzennych jak i płaskich form, a to sprawia, iż można wkomponować go w aranżację danego wnętrza oraz dekorować nim daną przestrzeń. Tego typu rozwiązanie pomaga podnieść komfort akustyczny wszędzie tam, gdzie przeszkadza nam hałas i chcemy efektywnie wytłumić dźwięki. Tego typu systemy z wełny dźwiękochłonnej świetnie wpasowują się zwłaszcza w nowoczesne i minimalistyczne aranżacje wnętrz.

Innym sposobem na podniesienie komfortu akustycznego jest zastosowanie odpowiednich płyt gipsowych. Przykładem jest system Sono Gipsum, czyli płyty gipsowe perforowane otworami kwadratowymi lub szczelinowymi. Tego typu system można dostosować do wymagań danego pomieszczenia oraz do jego wystroju – także można potraktować go jako element dekoracji. Płyty tego typu dostępne są w różnej kolorystyce, co jeszcze lepiej wpływa na możliwość ich ciekawego wykorzystania. Płyty można także malować farbami przeznaczonymi do ścian i sufitów. Nie wpływa to w żaden sposób na ich parametry akustyczne.

To tylko niektóre ze sposobów na uzyskanie komfortu akustycznego w danym wnętrzu. Pamiętaj – komfort akustyczny w biurze czy w domu to zdecydowanie lepsza jakość życia, ale wpływa on również na atrakcyjność danego obiektu i jego wartość. Jeśli chcesz podnieść swój komfort akustyczny, lecz nie wiesz jak to zrobić, skontaktuj się z nami. Domino to polska firma, którą tworzy szereg specjalistów – także tych znających się na budownictwie. Razem pomożemy Ci zaprojektować wnętrza, w których mieszkać będziesz komfortowo oraz pięknie!