Aranżacja kuchni - porady

Aranżacja kuchni – jakie materiały wybierać?

30 sierpnia 2021, In: Artykuły

Kuchnia to pomieszczenie, z którego przychodzi nam korzystać codziennie. Pijemy w niej poranną kawę, spożywamy posiłki, a nie rzadko tez odprężamy się przygotowując ulubione dania. Niezależnie od tego co w niej robimy, podczas jej aranżacji powinniśmy pamiętać o tym, że nie ma na nią jednego, idealnego sposobu. Każdemu z nas podobają się inne kolory, inne wzory, a także style, w których urządzimy nasze wnętrze. Jedni stawiają na prostotę inni zaś na nowoczesność i ekstrawagancje.

Ile wiec pomysłów, tyle tez sposobów aranżacji. Jednakże, niezależnie od pomysłów koncepcja w każdym przypadku jest tak samo ważna. Aranżacje należy odpowiednio wcześniej przemyśleć, zaplanować i dostosować do swoich oczekiwań. Kuchnia, jak każde inne pomieszczenie jest odzwierciedleniem naszego charakteru, wyposażamy ją w elementy odpowiadające naszym założeniom oraz sprzęty, które mają pomoc nam w codziennych czynnościach. Kluczem do utworzenia kuchni idealnej jest stworzenie z niej wnętrza funkcjonalnego, a zarazem ergonomicznego.

Wnętrze kuchni ze strefami

Pierwszym zadaniem, jakiego musimy się podjąć, aby móc cieszyć się ergonomicznym pomieszczeniem jest podzielenie go na odpowiednie strefy. Powinny one być ułożone wedle ruchu wskazówek zegara, tak aby wszystkie ruchy można było wykonywać zręcznie. Przygotowanie posiłków będzie nie tylko wygodne, ale też łatwe.

Pierwsza ze stref powinna obejmować nasze zapasy, należą do niej takie elementy, jak zamrażarka, lodówka czy szafki na produkty. Jednocześnie powinno być to miejsce usytuowane najbliżej wejścia, tak aby można było spokojnie wypakowywać zakupy.

Druga ze stref powinna obejmować przechowywanie. Przestrzeń dla naczyń, sztućców oraz małych urządzeń AGD. Mogą to być zarówno szafki wiszące, jak i te usytuowane na podłodze.

Trzecia strefa dotyczy zmywania, w niej powinniśmy umieścić zmywak, zmywarkę i kosze na śmieci. Nie powinno w niej zabraknąć również miejsca do przechowywania detergentów czy środków do mycia.

Strefa czwarta to tak zwana strefa czysta, w której to przygotowujemy nasze posiłki. Elementem niezbędnym w tej części jest blat kuchenny lub wyspa. Dobrana względem odpowiedniej szerokości i wysokości, pozwoli nam wygodnie i szybko mieszać i kroić produkty.

Ostatnia cześć to strefa gotowania, najistotniejsza, a zarazem najbardziej wymagająca. Znajdą się w niej takie elementy, jak piekarnik, kuchenka czy chociażby mikrofalówka. Ciężko byłoby wyobrazić sobie ją bez okapu. To główne centrum dowodzenia, w którym pozwalamy naszym produktom przejść przez procesy termiczne.

Co będzie najlepsze w planowaniu kuchni?

Coraz chętniej wykorzystywany trendem, który umożliwia nam swobodne gospodarowanie przestrzeni, jest postawienie w kuchni wyspy. Jest to rozwiązanie modne, a co ważniejsze bardzo praktyczne. Ułożona w centralnym punkcie pozwala na swobodny dostęp, każdego z domowników.

Możemy spędzić przy niej wspólny czas gotując, jedząc lub popijając najlepsza kawę. Decydując się na wyspę mamy bardzo szeroki wybór jej kształtów. Kwadratowe, owalne czy prostokątne to tylko niektóre z nich, najważniejsze jednak, aby posiadały odpowiednią wysokość i gładkie krawędzie. Bardzo chętnie w stole roboczym montuje się dodatkowe elementy, jak na przykład zlew czy płytę indukcyjna. Wyspa to tez doskonale, dodatkowe miejsce do przechowywania np. talerzy czy garnków.

Minimalizm nadal w modzie

Kolejny trend, który stale sprawdza się w nowoczesnej kuchni to minimalizm. Bogato obłożone półki czy ozdobione naczyniami blaty to przeszłość. Ich minusem jest zdecydowanie fakt, że zabierają przestrzeń, tworząc uczucie przytłoczenia i chaos. Nie są one ani wygodne, ani funkcjonalne. Coraz chętniej wykorzystuje się wbudowane szuflady z funkcją wysuwania. Są to elementy pojemne, a przy tym nie zabierają cennego w tym pomieszczeniu miejsca. Tego typu meble są nadzwyczaj estetyczne i eleganckie, bardzo często pozbawione są uchwytów dzięki czemu idealnie wpasowują się w każde wnętrze.

Sprzęty AGD – jako niezbędne wyposażenie kuchni

Aktualnie ciężko wyobrazić sobie kuchnie bez sprzętów ułatwiających podstawowe czynności. Zabudowana zmywarka czy lodówka to nie tylko niezbędne elementy, ale też nowoczesne metody na wkomponowanie się tych elementów. W obecnych czasach każdy z tych sprzętów posiada wiele funkcji, przez co znacznie prościej i bardziej komfortowo się z nich korzysta.

Stylowe dodatki kuchenne

Jak w każdym pomieszczeniu, to co małe ma ogromne znaczenie. Dlatego też aranżując kuchnie należy pamiętać o dobraniu odpowiednich dodatków. Istotna rolę odgrywa w niej dobranie stylowego okapu, nowoczesnej baterii czy też spektakularnej lampy. Coraz częściej korzysta się z mniej konwencjonalnych stylów i w takich wnętrza umieszcza się ręcznie wykonane dodatki, postarzałe elementy lub chociażby te imitujące naturę.

Nie mniej ważne jest również dobranie odpowiednich kolorów, lepiej zdecydować się na te ponadczasowe, które będą w stanie dorównać zmieniającym się trendom. Kuchnia to pomieszczenie, które nie boi się eksperymentów, ani mocnych akcentów. Dlatego użycie czerni, czy drewna może okazać się kluczem do sukcesu.