Aranżacja salonu z drewnem

Drewno w salonie, czyli jak urządzić wnętrze z akcentem natury?

8 sierpnia 2021, In: Artykuły

Wnętrza w nowoczesnej odsłonie to ostatnimi czasy bardzo popularny trend dekoracyjny. Z pewnością można już zauważyć, że drewno przybrało innego znaczenia i coraz chętniej wykorzystywane jest, jako element aranżacji różnych pomieszczeń. Eleganckie wnętrza, szczególnie te urządzone minimalistycznie jako bazę wykorzystują jeden z przewodnich kolorów.

Mitem jest fakt, że użycie bieli czy szarości sprawi, że wnętrze okaże się sterylne i bardzo surowe w odbiorze. Odpowiednie połączenie dodatków lub chociażby dodanie drewnianych elementów sprawi, że pozornie chłodne wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Uniwersalne wnętrza coraz częściej na czasie

Coraz więcej osób przestaje być fanem aranżacji, do których wykorzystuje się mocne, charakterne kolory. Biała przestrzeń okazuje się być bardzo uniwersalna oraz estetyczna, przez co zyskuje tak dużą popularność. Niestety czasem sama baza może nie wystarczyć, a w takich sytuacjach warto zadbać o szczegóły, które nadadzą wnętrzu odpowiedniego charakteru. Dobrym pomysłem jest więc połączenie bazowego koloru pomieszczenia z drewnianymi panelami, obiciami mebli, czy niewielkimi dodatkami w formie doniczek, czy akcesoriów.

Należy pamiętać, że połączenie drewna z jednym z podstawowych kolorów jest bardzo efektowne i uniwersalne. Na takie duety możemy pozwolić sobie zarówno w salonie, sypialny, czy też kuchni i łazience. Jego plusem jest również to, że drewno można prezentować też na zewnętrznej stronie naszego domu, czyli elewacji. Łączenie drewna z kolorem musi być odpowiednio przemyślane, aby móc wydobyć jego naturalne piękno, strukturę i barwę.

Pomysły na użycie drewna w salonie, zacznijmy od podstaw

Pierwszym, a jednocześnie najczęściej wybieranym pomysłem jest wykorzystanie drewna w postaci podłogi. W tym przypadku sprawdzą się zarówno naturalne surowce, jak i te imitujące jedynie drewnianą deskę. Decyzja na to, czy wybierzemy naturalną deskę, czy imitującą drewno zależy jedynie od naszym możliwości finansowych.

Oprócz efektownego wyglądu taka podłoga charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością, jest to inwestycja na lata, dobrze trzyma ciepło, a ponadto bardzo dobrze izoluje akustycznie pomieszczenia. Jeśli nasz salon połączony jest z kuchnią, a podłoga w tych pomieszczeniach ma być taka sama, trzeba ją odpowiednio dopasować do panujących tam warunków. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe będą panele drewniane, które odporne są na zmienną temperaturę, wodę oraz wilgoć. Do tego gatunku drzew zalicza się między innymi jatobę, merbau czy chociażby iroko.

Niezbędne umeblowanie, czyli drewniane meble

O krok dalej możemy posunąć się, decydując się na uzupełnienie wnętrza drewnianymi meblami. Z pozoru może to być dość droga inwestycja, jednakże na rynku coraz więcej pojawia się umeblowań z frontami czy elementami wzorującymi się na drewnie. W salonie nieodzownym elementem jest sofa lub kanapa, można dobrać tą z drewnianymi nóżkami, nałokietnikami bądź obiciami. Następnie wolną przestrzeń powinien zając stolik. Najlepiej dobrać ten o drewnianym blacie, doda on efektownego wyrazu i nada charakteru.

Oprócz tak podstawowych elementów w salonie, powinna znaleźć się też szafka RTV bądź meblościanka, służąca jako ekspozycja najcenniejszych elementów. W Internecie oraz sklepach stacjonarnych można znaleźć wiele modeli szafek, których kolorystykę i strukturę z łatwością dobierzesz do pozostałych elementów wystroju.

Panele na ścianę w salonie

Z biegiem lat chętniej znajdujemy nowe zastosowania dla elementów z pozoru konkretnego przeznaczenia. Jednym z przykładów jest właśnie użycie drewnianych paneli i osadzenie ich na ścianie salonu, łazienki czy sypialni. Niewątpliwe, jest to bardzo odważny krok, który z pewnością odwdzięczy się efektywnym odbiorem naszego pomieszczenia.

Podstawowym założeniem jest fakt, że deski, które ułożymy poziomo optycznie poszerzą naszą przestrzeń, a te przytwierdzone pionowo je podwyższą. Takie elementy można wykorzystać na całej powierzchni głównej ściany bądź jedynie w formie delikatnego, pojedynczego dodatku. W ofercie sklepów można napotkać zarówno gładkie panele o naturalnej strukturze lub takie, które uwidaczniają przekrój drewna.

Drobne dodatki do wnętrz o naturalnym charakterze

Ostatnim krokiem będzie uzupełnienie naszego pomieszczenia odpowiednimi dodatkami. Na ścianie możemy umieścić ramki z drewnianymi oblamówkami, które podkreślą panujących w domu rodzinny klimat. Zdecydować można się na samoprzylepne drewniane mapy, zestawy modułowych półek ściennych, czy też personalizowanych dekoracji.

Obecnie istnieje wiele drewnianych rekwizytów czy elementów uzupełniających, jak świeczki, podstawki czy misy. Równie dobrym pomysłem jest dobranie drewnianego oświetlenia. Sufitowe, ścienne czy wolnostojące niezależnie od przeznaczenia bez problemu znajdziesz w Internecie. Tak urządzone wnętrza z pewnością będą działały uspokajająco i kojąco na zmysły. Będziemy mogli poczuć spokój i naturalny klimat w swoich czterech ścianach.