Japońskie tradycje, czyli mieszkanie w stylu zen

17 lipca 2023, In: Artykuły

W świecie, który jest coraz bardziej szybki, chcemy odpoczynku, wytchnienia, harmonii. By to osiągnąć uprawiamy sporty, oddajemy się swoim pasjom, etc. Wewnętrzny spokój można także starać się osiągnąć poprzez życie we wnętrzach, które staną się dla nas oazą, projektowanych zgodnie z duchem minimalizmu i wyciszenia. Pozwala na to chociażby styl zen, któremu przyjrzymy się trochę bliżej.

Czym jest styl zen?

Marzy Ci się mieszkać minimalistycznie, bez zbędnych przedmiotów wokół, we wnętrzach uporządkowanych, naturalnych i sprzyjających wypoczynkowi? Możliwe więc jest, iż spodoba Ci się styl zen, a więc japońska sztuka życia prosto i w harmonii ze samym sobą.

Dalekowschodnie filozofie od wieków hołdują temu, by odrzucić to co zbyteczne i stanowiące zbędny balast. Tak też jest w przypadku stylu zen – odrzuć zbędne meble, przedmioty, dekoracje, a oczyszczając z nich swoje wnętrze, oczyścisz i wyciszysz swój umysł.

Co zainspirowało prekursorów stylu zen do aranżowania wnętrz w ten sposób? Inspiracją były miejsca, gdzie można oddać się głębokiej medytacji i wyciszeniu, a więc buddyjskie świątynie i podobne miejsca kultu. Niektórzy styl ten określają „sztuką kontemplowania pustki” i zdaje się, iż jest to bardzo trafne spostrzeżenie. Zasadą, która musi zostać osiągnięta aranżując wnętrze w stylu zen jest zasada nieograniczonego przepływu energii. Nic nie może jej zakłócać, żaden zbytek, przesadna dekoracyjność, mnogość bodźców. Przestrzeń musi być wolna, a przez to my będziemy w stanie osiągnąć w niej wyciszenie i uspokoić umysł. Zen to również szacunek do czystej formy i oszczędne gospodarowanie zasobami.

Co jest charakterystyczne dla zen?

Cechami charakterystycznymi dla wnętrz w stylu zen jest harmonia. Panuje tu monochromatyczna kolorystyka oraz duże i gładkie płaszczyzny. Ma być jednolicie, bez zbędnego wzornictwa czy ornamentyki. Najlepiej, by w całym mieszkaniu były jednolite podłogi, ponieważ dążymy do wyeliminowania łączenia różnych rodzajów podłóg ze sobą, aby osiągnąć jak największą harmonię wizualną.

Wnętrza zen wydają się puste i wysokie i tak ma być – można to osiągnąć dzięki umeblowaniu ich niskimi meblami o horyzontalnych bryłach. Kolorystyka wnętrz powinna być stonowana i tworzona przez maksymalnie 3 – 4 barwy. Zen wymaga rezygnacji z dekoracji, a ewentualne ozdoby powinny być proste w formie i nienachalne. Jeśli podróżowałeś do Azji lub planujesz być w Japonii, przywieź stamtąd pamiątkę w postaci pięknego wazonu czy ryciny – takie dodatki wpiszą się we wnętrze zen znakomicie i nadadzą mu pożądanej autentyczności.

Charakterystyczna dla stylu zen jest stonowana oraz jednolita kolorystyka. Biel, szarości i wszelkie kolory ziemi, także beże czy zgaszona zieleń. Zen uwielbia drewno, warto więc we wnętrzach urządzanych w tym stylu postawić na elementy z tego szlachetnego materiału. Oszczędność kolorystyczna to jeden z priorytetów dla tego stylu.

Geometria i kompozycja

Japończycy kochają to, co uporządkowane i to, co ma swoją harmonijną formę. Prostota i minimalizm, a także geometria i odpowiednia kompozycja to zasady obowiązkowe w tworzeniu wnętrza w klimacie zen. Postaw na ład i porządek i wybieraj to, co proste w formie, a jednocześnie funkcjonalne. Niskie meble to typowe umeblowanie dla zen – wybieraj spośród niskich stolików, ław, szafek. Proste meble powinny być pojemne na tyle, by umieścić w nich wszystko i by nic nie znajdowało się na wierzchu i nie zakłócało harmonii przestrzeni.

Łazienka zen

Jeśli marzy Ci się łazienka w duchu zen, postaw na ascetyczną formę i maksimum prostoty. W ten sposób poczujesz się w niej jak w dalekowschodnim salonie SPA, gdzie zadbasz i o ciało, ale także o duszę. Łazienka zen szczególnie dobrze prezentuje się we wnętrzach z oknem i dostępem do naturalnego światła. Ponadto wybierz do niej naturalne wykończenia lub ich wierne imitacje – kamień, drewno, szlachetną stal nierdzewną, etc.

Łazienka w stylu zen sprzyja relaksowi, ponieważ jest prosta i harmonijna kolorystycznie. Postaw na paletę barw opartą na bieli, beżach i wszelkich brązach. Pamiętaj o zasadzie „im mniej, tym lepiej”, ale wkomponuj we wnętrzu wyroby z prawdziwego drewna, z bambusa i innych, podobnych, naturalnych materiałów wykończeniowych. Bambus lub papirus można zasadzić także w donicy lub ustawić przy oknie ciekawe drzewko bonsai, ponieważ styl zen opiera się również na motywach roślinnych, a żywe rośliny są bardzo pożądane we wnętrzach urządzanych według dalekowschodnich filozofii.

Zen kocha też światło – japońskie wnętrza są pełne światła, jasne, przestronne. Łazienka zen najefektowniej będzie więc wyglądała, jeśli zaaranżujemy ją na odpowiednio dużym metrażu, z dostępem do okien. By nic nie przeszkadzało rozchodzeniu się światła po całym wnętrzu, postaw na wielkoformatowe przeszklenia lub lekkie przepierzenia, które wydzielą różne strefy. Lubisz kąpiele wieczorem? Ustaw w kilku miejscach świece i rozkoszuj się wieczorami ich miękkim blaskiem oraz błogim klimatem, jaki tworzy ogień świec.

Urządzając łazienkę zen nie zapomnij o szumie wody i odpowiednich kompozycjach zapachowych. Przy oknie lub na szafce postaw dekoracyjną fontannę, która pozwoli Ci się zrelaksować przy dźwiękach spływającej wody. Zmysły ubogacaj także zapachami – warto postawić na kadzidełka lub zapachowe tealighty rozmieszczone po całym wnętrzu. Zapachy idealnie pasujące do stylu zen to kompozycje leśne czy zapach jaśminu, magnolii lub kompozycje oparte o nuty wanilii i drzewa sandałowego.