Dekoracje do ogrodu i domu na jesień

Jesienny ogród – jesienne dekoracje

10 listopada 2020, In: Artykuły

Kto powiedział, że ogród, taras czy nawet balkon mają zachwycać jedynie wiosną i latem? Jesień, nawet ta późna to wspaniały czas, by pobudzać swoją kreatywność do działania i przyozdabiać swojego ogrody ciekawymi dekoracjami. Październik czy listopad w ogrodzie wcale nie muszą być szare i smutne – wręcz przeciwnie, to miesiące, gdzie dużo w naturze złota, żółtego, czerwieni, purpury i koloru pomarańczowego. Korzystajmy z ostatnich tygodni jesieni i spróbujmy stworzyć wokół domu prawdziwe tajemniczy, jesienny ogród.

Czerp z natury, czyli dekoracje, które można wykonać z tego co wokół nas

Jesienny ogród wcale nie wymaga wielkich inwestycji pieniężnych – jesień to całe bogactwo tego, co daje nam natura, to czas zbiorów, a z tego wszystkiego możemy stworzyć całkiem niebanalne ozdoby. Dzięki temu, że zadbamy o ogród, nawet w listopadzie, będzie on się jawił jako kolorowe i przyjazne miejsce – nawet w dni jesiennej słoty i takie, gdy mamy zdecydowany spadek nastroju.

Gdy myślimy o jesiennym ogrodzie, tarasie czy balkonie zdecydowanie pierwszą myślą są wrzosy. Nie bez powodu – to rośliny, które pięknie wyglądać aż do pierwszych mrozów, mogą także być ciekawą ozdobą jako suszki. Do najbardziej popularnych odmian wrzosów spotykanych w naszych ogrodach należą:

  • wrzos pospolity (Calluna vulgaris) – ciekawostką jest, iż nazwa Calluna pochodzi od słowa „zamiatać”, co wiąże się z dawnym zastosowaniem jego gałązek do produkcji mioteł,
  • wrzosy fioletowe – a więc takie odmiany jak „Boskoop”, „Cuprea”, „Heidezwerg”,
  • wrzosy białe, do jakich należą odmiany „Alba Praecox”, „Long White” czy „White Lawn”,
  • wrzosy purpurowe jak „Carmen”, „Dark Beauty”, czy Red Favorit”,
  • wrzosy różowe jak „Arabella”, „Peter Sparkes” czy „Wickware Flame”.

Wrzosy wyglądają najbardziej spektakularnie, gdy są zasadzone w ogrodzie w formie wrzosowiska. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości posadźmy je w donicach, które można ustawić na schodach przy drzwiach wejściowych czy na tarasie.

Jak wrzosy to i chryzantemy – kolejne rośliny kojarzące się z jesienią. Kiedyś myśleliśmy o nich jedynie w aspekcie zdobienia grobów naszych bliskich zmarłych, a dziś chryzantemy wzięły szturmem nasze ogrody i tarasy. Przekonaliśmy się o ich dekoracyjności, zwłaszcza, że dostać możemy coraz to piękniejsze odmiany. Co ciekawe, Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy jest jedynym ośrodkiem naukowym w Polsce, który już od 30 lat zajmuje się badaniami nad hodowlą chryzantem. Nowymi odmianami, jakie tam powstały są kwiaty o pięknych, polskich nazwach jak „Polka”, „Bydgoszczanka”, „Kujawianka”, „Łuczniczka”, „Tucholanka”, „Wisła” czy „Pomorzanka”.

W ogrodach możemy „bawić się” kolorami, jeśli chodzi o chryzantemy – hodowcy sprzedają je jednobarwne, ale coraz częściej znajdziemy też takie, gdzie w jednej donicy znajdują się kwiaty o 2,3, a nawet 4 różnych kolorach. Warto wybrać jak najweselsze barwy, które rozweselą przestrzeń wokół domu nawet wtedy, gdy na niebie brak jest słońca.

Dynia – królowa jesieni

W jesiennym ogrodzie nie może zabraknąć, rzecz jasna, dyni. Jest ona dostępna w tak wielu odmianach, że można z niej tworzyć prawdziwe arcydzieła – zestawiać ze sobą dynie mniejsze i większe, okrągłe i podłużne, pomarańczowe i kremowo- zielone, etc.

Dynie rewelacyjnie prezentują się tuż przy drzwiach wejściowych do domu, na schodach prowadzących do tych drzwi, ale także przy bramach i na parapetach. Dynię możemy ustawić w ciekawej kompozycji z innymi dyniami lub z wrzosami czy chryzantemami, ale możemy wykonać także z niej lampion – taki jak na Halloween, choć niekoniecznie. Wymyślmy sobie jakiś ciekawy wzór do wycięcia, włóżmy do dyni świeczkę i gotowe – ogród zachwyci nie tylko za dnia, ale i nocą. Dynie będą także pięknie wyglądały w towarzystwie wszelkich darów lasu czy parku, a więc w kompozycjach z kasztanami, żołędziami czy z szyszkami.

Nie zapomnij o drzwiach wejściowych

Ważnym elementem jesiennego dekorowania ogrodu i wejścia do domu jest ozdoba drzwi. Tutaj też sięgnąć możemy po to, co naturalne i co dało nam lato i początek jesieni. Najbardziej popularnymi dekoracjami są wszelkiego rodzaju wianki i wianuszki. Można je wykonać z gałązek, witek, słomy, z siana, z kłosów lub z trawy – zwłaszcza tej wysokiej i suchej. Te elementy będą bazą całego wianka, jego stelażem, na którym można zaczepić wszelakie ozdoby jakie tylko nam się zamarzą. Ozdobami takimi mogą być np. szyszki, suszone kwiaty, liście, kasztany, jarzębina, orzechy, mech, kora, etc. Taki wianek możemy też śmiało zawiesić na furtce – na pewno zrobi wrażenie na przechodzących osobach!

Listopad to ostatni dzwonek na piękne dekoracje w duchu jesieni – wykorzystajmy ten czas i stwórzmy wokół siebie coś swojego, kolorowego i niepowtarzalnego.