Jaki kolor do małej sypialni?

2 kwietnia 2019, In: Artykuły

To duże szczęście mieć osobny pokój do spania, swój kąt do prawdziwego odpoczynku. Na znaczeniu traci wtedy rozmiar pomieszczenia – ważne, że takowe posiadamy, nawet niewielkie lub wydzielone z jakiejś większej części. Mając jednak małą sypialnię, często zastanawiamy się jak najlepiej ją zaaranżować, w tym kolorystycznie, by pozwalała na 100% odprężenia i relaksu. Nie od dziś bowiem wiadomo, jak na naszą psychikę i samopoczucie działają kolory, a także odpowiednie doświetlenie wnętrza. Wiecie, że już w starożytnych Indiach, Egipcie i Chinach uzdrawiano za pomocą kolorów? W Chinach stosowano np. kolor żółty w problemach jelitowych poprzez malowanie pacjentów na tą barwę. Osoby z gorączką z kolei były poddawane terapii przy użyciu niebieskiego koloru (np. naświetlanie).

Niełatwy dobór koloru do sypialni

Gdy mówimy o sypialni, mamy na myśli pokój, gdzie ukojenia powinien doznać nasz umysł i ciało po całym dniu w pracy, na uczelni lub pośród domowych obowiązków. Niezbędna jest więc tutaj taka kolorystyka, która to umożliwi. Często w pierwszej kolejności przywodzimy na myśl odcienie koloru niebieskiego – najczęściej stonowane, pastelowe błękity. I nie bez powodu – barwy te są najpowszechniej wykorzystywane w koloroterapii przy leczeniu stanów depresyjnych i mają działanie uspokajające.

Standardowy niebieski to dobry kolor dla sypialni?

Czy jednak każdej sypialnie będzie „dobrze w niebieskim„? Zdecydowanie polecamy tę kolorystykę, jeżeli ekspozycja Twoich sypialnianych okien wystawiona jest na wschód, zachód czy południe – chłodny błękit przyjemnie ochłodzi takowe wnętrze. Kolorystyka niebieska nie będzie z kolei najwłaściwsza we wnętrzu eksponowanym na północ – sypialnia nieduża, a dodatkowo w chłodnej barwie może stać się dość ponurym wnętrzem.

Jaki kolor do małej sypialni?Warto postawić na pastelowe kolory

Do niewielkich pomieszczeń zdecydowanie wybierać trzeba jasne odcienie, także pastelowe. Poza jasnymi odcieniami niebieskiego, dobrze sprawdzi się także „złamana” biel lub jasny odcień szarego. Zastosowanie takich barw pozwoli na stworzenie prawdziwie przytulnej i dość klasycznej sypialni, choć biel i szarości świetnie pasują także do nowoczesnych aranżacji. W sytuacji, gdy decydujesz się na szarości, postaw na odcień gołębi lub jasny popielaty. Do niedużego wnętrza nie będzie odpowiedni ani grafit, ani antracyt.

Uwaga na ciemne kolory w sypialni!

Kolor brązowy daje spokój, stabilność, poczucie bezpieczeństwa. Jednakże odradzamy stosowania go na ścianach w pomieszczeniu o niedużych rozmiarach! Brązy pozostawmy na dodatkach, a ściany pomalujmy na beże lub odcienie kawy z mlekiem. Kolor brązowy sprzyja także koncentracji oraz przyswajaniu wiedzy.

W przypadku, gdy Twoja sypialnia jest mała, a dodatkowo dość ciemna (np. przez ekspozycję na północ), rozświetl ją jakimś słonecznym odcieniem, który wprowadzi do wnętrza sporą dozę optymizmu. Taka kolorystyka optycznie powiększy wnętrze i rozświetli je.

A na koniec – zielone, pastelowe odcienie – także idealne do niedużych pomieszczeń, świetne do sypialni. Kolorystyka zielona to spokój, harmonia, wewnętrzna równowaga i natura. Zieleń rozluźnia i łagodzi różnorakie napięcia. To dobry wybór na kolorystykę sypialni zwłaszcza dla osób bardzo aktywnych – tak psychicznie jak i fizycznie.