Ile kosztuje cyklinowanie podłóg?

23 stycznia 2019, In: Artykuły

Parkiety oraz podłogi z desek to najbardziej elegancki sposób na wykończenie podłogi. Ale drewno, choćby najtrwalsze, potrzebuje co jakiś czas renowacji. Renowacja ta polega kolejno na cyklinowaniu, lakierowaniu oraz olejowaniu drewna i może być wykonywana samodzielnie bądź zlecona fachowcom. Jakie działania kryją się za tymi trzema pojęciami i jak dbać o swoją drewnianą podłogę?

Odnawianie podłogi lakierowanej

Niemal każdy parkiet jest zabezpieczony kilkoma warstwami lakieru, który ma chronić go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednakże lakiery, jak wszystko, są różne – mają różną odporność, są różnej jakości. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z podłogą, na której warstwa lakieru w wielu miejscach jest już w nie najlepszym stanie, warto podjąć się renowacji takiej podłogi, by znów cieszyć się nią przez lata.

Jeżeli na parkiecie są jedynie nieduże ubytki w lakierze, poradzić sobie można doraźnie – dane miejsce wypełnić woskiem lub specjalnym mazakiem do drewna. Pierwszym etapem „poważnego” odnawiania podłogi jest jej cyklinowanie. Cyklinowanie jest niczym innym jak zeszlifowaniem zniszczonej warstwy lakieru. Sprzęt do cyklinowania można sobie wypożyczyć, zalecane jest by powierzyć to zadanie osobie fachowej. Nieumiejętne cyklinowanie może niestety doprowadzić do uszkodzenia podłogi – np. do powstania na jej powierzchni wgłębień. Trzeba ocenić jaki sprzęt nada się do cyklinowania naszej podłogi.

Jakiego sprzętu używać do cyklinowania?

Prawdziwa cykliniarka taśmowa będzie odpowiednia jedynie do podłóg, które są przyklejone do podłoża – jest ona zwyczajnie bardzo ciężka. Cyklinowanie odbywa się zazwyczaj kilka razy, bowiem polega ono na 3 – 5krotnym cyklinowaniu papierem ściernym o coraz drobniejszej strukturze. Po wycyklinowaniu całej powierzchni parkietu lub podłogi z desek, trzeba ją zaszpachlować. Szpachlowanie to nic innego jak wypełnianie szczelin preparatem z żywicą. Po wykonaniu szpachlowania ponownie używa się papieru ściernego do wyszlifowania drewna. Gdy drewno jest już wyszlifowane, nakładamy na nie podkład po lakier. Ostatnim etapem renowacji podłogi jest jej lakierowanie, które robimy do dokładnym wyschnięciu podkładu.

Do lakierowania możemy użyć różnych narzędzi, np. szpachli, wałka, pędzla bądź specjalnego pistoletu natryskowego rozprowadzającego lakier pod ciśnieniem. Lakier nakłada się kilkukrotnie, np. 3 razy, w odstępach co kilkanaście godzin.

Cyklinowanie podłogi olejowanej

Podobnie jak w przypadku podłogi lakierowanej, możemy także postąpić w przypadku podłogi olejowanej. Pierwszym etapem takiej renowacji także będzie cyklinowanie. Najlepiej wykonać je papierem o dość gruboziarnistej strukturze. Po usunięciu warstwy starego oleju szpachlujemy podłogę jak w przypadku podłogi lakierowanej, odkurzamy ją dokładnie i przystępujemy do ponownego za olejowania. Wyróżniamy tutaj dwa sposoby olejowania – na zimno lub na gorąco. Olejowanie na zimno jest prostsze, ale także daje mniej długotrwały efekt. Używa się do niego pędzla, gąbki lub wałka. Do olejowania na gorąco użyć trzeba specjalnego urządzenia zwanego thermopad’em. Podgrzany olej oraz podgrzana posadzka pozwalają na dużo głębsze wniknięcie oleju w drewno więc efekt olejowania jest na dłużej. Żeby dodatkowo uodpornić podłogę na brud i wilgoć, warto wetrzeć w nią warstwę wosku. Podłoga olejowana na gorąco jest gotowa do użytkowaniu po około tygodniu.

Koszt cyklinowania parkietu

Cena cyklinowania podłogi zależna jest od tego z jaką podłogą mamy do czynienia. Koszty te oscylują mniej więcej na podanym poziomie zależnie od rodzaju podłogi:

  • lamparkiet i mozaika – 30 – 33 złote na mkw,
  • parkiet „mijanka” (wzór okrętowy) – 20 – 24 złote/ mkw,
  • surowe deski – 20 – 22 złote/ mkw,
  • deski malowane farbą olejną – 50 – 55 złotych za mkw.

 

Jeżeli marzysz o kupnie własnej cykliniarki, musisz liczyć się z wydatkiem na poziomie 3 – 12 tysięcy złotych. Wypożyczenie cykliniarki to zaś koszt 80 – 150 złotych za dobę.