Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim

22 października 2019, In: Artykuły

Styl skandynawski gości w naszych domach już od wielu sezonów i chętnie urządzamy według jego ducha całe domy i mieszkania. Czym tak urzeka? Z całą pewnością przytulnością, praktycznością, nowoczesnością i dobrym designem. Jego synonimami są jasne wnętrza, naturalne materiały – często drewno, stylowe meble, lekkość konstrukcji i subtelność dekoracji. Psuje zarówno do salonów, sypialni, ale też łazienek, kuch i pokoi maluszków. Przeanalizujmy bliżej ten styl i zastanówmy się jak powinna wyglądać łazienka w iście skandynawskim wydaniu.

Styl skandynawski – czyli jaki i skąd?

Zastanawialiście się kiedyś skąd w ogóle wziął się styl skandynawski? Otóż powstał on jako niejakie remedium na bolączki Skandynawów – na chłód, na zimno, na krótkie dni, jako sposób na złe samopoczucie i niemal depresyjne stany. Dlatego też Skandynawowie tak kochają wielkie okna, które pozwalają wpuścić do domu jak najwięcej dziennego światła, jasne barwy w otaczających ich wnętrzach oraz przytulne elementy aranżacji jak chociażby lampy, świeczki, ciepłe tekstylia. Jak niewiele stylów, styl skandynawski nie jest w Skandynawii ani u nas chwilową modą, a wręcz przeciwnie – wciąż urządzamy wnętrza według jego założeń dobrze wiedząc, że takie wnętrze jest inwestycją urządzoną na lata. Za stylem tym idzie bowiem cała filozofia spokojnego życia w zgodzie z naturą i ogólna dbałość o estetykę.

Co jest dużą zaletą skandynawskich łazienek?

To co jest ogromnym plusem stylu skandynawskiego to to, iż pasuje on wszędzie – zarówno do wielkomiejskiego apartamentu jak i do domku na przedmieściach. To styl dla wszystkich tych, którzy kochają jasne przestrzenie, proste formy mebli i dodatków, przejrzyste wzory i nienachalne kolory, dużo wolnej przestrzeni niezagraconej zbędnymi dodatkami czy meblami. To świetny wybór do dużych wnętrz, które można uczynić przytulnymi dzięki zastosowaniu dużej ilości drewna we wnętrzu oraz do całkiem ciemnych i niewielkich pomieszczeń – jasna kolorystyka wydobędzie z takowych wnętrz maksimum potrzebnego światła.

Idealne do relaksu i odprężenia

Ciepłe i eleganckie przestrzenie sprzyjają relaksowi, dlatego tak kochamy styl skandynawski w swoich sypialniach, salonach, a także w łazienkach, które traktujemy jak prawdziwe salony kąpielowe służące stuprocentowemu odprężeniu. W domu urządzonym według tego stylu można poczuć się niemal jak na łonie natury, zwłaszcza gdy urządzimy go wybierając naturalne drewno jak chociażby dąb, brzozę czy orzech. Co ciekawe w stylu skandynawskim – naturalne drewno pięknie wygląda w nim w połączeniu z nowoczesnymi dodatkami wykonanymi z metalu, ze szkła, co jednocześnie daje sporą nutę nowoczesności przy całkowitym zachowaniu minimalistycznego i przytulnego w wyrazie wnętrza.

Łazienka w duchu scandi

Łazienka urządzona w duchu scandi będzie oczywiście łączyła w sobie wszystkie te cechy, które już wymieniono. Bazą wszystkiego ma być prostota, przejrzystość i jasne tony kolorystyczne. Wyposażenie takiej łazienki powinno łączyć w sobie wygodę oraz funkcjonalność.

Szarości w różnych odcieniach, biel, kolory drewna, beże, jasne odcienie niebieskiego – to bazowa kolorystyka dla łazienki urządzanej w duchu skandynawskim. Im mniejsza łazienka, tym bardziej powinny w niej przeważać jasne barwy. Najczęściej wybieramy do takich łazienek całkowicie białe ściany, które elegancko wyglądają w zestawieniu z drewnianą podłogą (lub z paneli drewnopodobnych) – takie zestawienie prezentuje się zawsze z klasą i ponadczasowo. Decydując się na podłogi z prawdziwego drewna należy oczywiście pamiętać o odpowiedniej wentylacji łazienki. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest położenie podłogi drewnopodobnej, która swoim wyglądem niemal w ogóle nie odbiega od wyglądu naturalnego drewna.

Styl skandynawski w łazience

Jakie płytki w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski w łazienkach kocha także ceramikę, niemniej najlepiej prezentować się w niej będą płytki o matowej powierzchni. Kładąc płytki na ściany warto wybrać duże formaty i niemal całkowicie ukryć łączenia pomiędzy płytkami. Łazienka wyda się tym samym dużo bardziej schludna i optycznie większa.

Co z meblami?

Jeżeli chodzi o umeblowanie łazienki w duchu scandi to zdecydowanie musi być ono minimalistyczne i cechować się prostym designem bez zdobień oraz nowoczesną technologią. Ideałem prysznica zgodnego z duchem tego stylu będzie prysznic typu walk in, bez brodzika, składający się jedynie z baterii i tafli szkła. Zasada jest prosta – stawiamy na proste linie i ciekawą geometrię – w meblach, w bateriach łazienkowych, w ceramice (umywalki, miski wc, bidety, wanny).

I czas na dekoracje w stylu skandynawskim!

Najlepszą dekoracją do łazienki urządzonej w duchu scandi będzie stylowa lampa, poza którą nie muszą istnieć już w zasadzie inne dekory. Może być ona nawet dość pokaźnych rozmiarów, byleby była w prostej formie nawiązującej do geometrii lub naturalnych materiałów.

Tak więc urządzanie wnętrz, w tym łazienek, w stylu skandynawskim wcale nie jest skomplikowane. Kluczem są trzy zasady – dużo światła, sporo drewna, jasne kolory. Trzymajmy się ich, a wyczarujemy wnętrze uniwersalne, minimalistyczne, przytulne, na lata.