mała łazienka

Maksimum miejsca w malej łazience – jak to zrobić?

28 lutego 2021, In: Artykuły

Bardzo często decydując się na zakup nowego mieszkania czy domu napotykamy problem małej łazienki. Pomieszczenia tego typu są zazwyczaj niewymiarowe, niskie, a co najgorsze posiadają małą powierzchnię. Nierzadko dochodzi do tego, że jej aranżacja wymusi na nas nie małe wydatki. Ważne jest to, aby łazienka nie tylko elegancko się prezentowała, ale też była funkcjonalna.

Jeśli podejdziemy do sprawy rozsądnie i w pełni przemyślimy co jak i gdzie postawić z pewnością stworzymy przyjemną przestrzeń. Na początku pojawi się wiele pytań. Zatracimy się w przemyśleniach czy lepiej wybrać wannę czy prysznic oraz gdzie przechowywać potrzebne przedmioty? W tym artykule pokażemy kilka dobrych i mądrych wyborów podczas aranżacji małych łazienek.

Aranżacja małej łazienki jest możliwa

Coraz częściej spotykamy się z tym, że łazienka to nie tylko miejsce, w którym odpoczywamy biorąc kąpiel. Z biegiem lat nabiera ona nowych funkcji jakim jest na przykład suszarnia czy pralnia. Łazienka ze względu na to jaki ma charakter, bardzo często musi udźwignąć wiele sprzętów. Sytuacja pogarsza się w momencie, kiedy pełni ona podwójną funkcje – łazienki z toaletą. W tym przypadku sprawa nie jest łatwa, a w samym pomieszczeniu jest naprawdę ciasno.

To problem dotykający nie tylko osoby mieszkające w bloku, ale też tych, którzy decydują się na kupno domu. Mowa tutaj o pomieszczeniach umiejscowionych w miejscach nietypowych – jak na przykład poddasze. Miejsca nie jest zbyt wiele biorąc pod uwagę na przykład skośny sufit. Bardzo ciężko dobrać nam odpowiednią kabinę czy też meble, które najczęściej trzeba wykonać na wymiar. Najważniejszym jednak jest odpowiednie podejście, które okaże się kluczem do sukcesu.

Wanna czy prysznic? Odwieczne pytanie!

To pytanie to odwieczny konflikt pomiędzy miłośnikami długich, relaksujących kąpieli, a tych nieco szybszych i ekonomiczniejszych. Rozważając najlepszą decyzję warto skupić swoją uwagę właśnie na ekonomii. Wanna jest z reguły nieco bardziej kosztowna i to jedynie ze względu na wygodę. W przypadku małego metrażu możemy zdecydować się na opcję 2 w 1, czyli wannę ze szklanym parawanem z podwieszanym panelem prysznicowym. Dzięki przeszkleniom zyskamy na lekkości, funkcjonalności i dodamy eleganckiego akcentu.

Jeżeli chodzi o kabiny, tutaj idealnie sprawdzą się te narożne. Nie zabiorą one dużo miejsca przez co, zaoszczędzimy go, na wkomponowanie innego mebla lub sprzętu. Warto też przemyśleć opcje bez brodzika, z odpływem w podłodze i natryskiem zamontowanym na ścianie. Innym, ale równie trafnym pomysłem będzie wykorzystanie kabin typu walk-in. To wsparta na mocnym profilu szklana tafla z brodzikiem. To jeden z bardziej ergonomicznych rozwiązań, które wykorzystują dostępną przestrzeń, jednocześnie optycznie ją powiększając.

Miejsce do przechowywania w łazience

Jest to rzecz nie mniej ważna od wszelkich urządzeń sanitarnych w naszej łazience. Musimy jednak pamiętać, aby z nimi nie przesadzić. Meble to również dobry sposób na maskowanie większych elementów takich jak pralka czy suszarka. Jeśli nie mamy możliwości usytuowania jej w innym pomieszczeniu, zdecydujmy się na jej ukrycie. Kilka półek lub jedną większą można umieścić na przykład nad sedesem, w pełni wykorzystując ich potencjał.

Wszelkiego rodzaju kosze na pranie lub podobne elementy, bez których nie sposób funkcjonować możemy ukryć w szafkach, zyskując swobodę poruszania i korzystania z łazienki. Chodź wygląd i kolor mebli to z zasady kwestia indywidualna należy pamiętać, aby nie zmniejszały one optycznie naszego pomieszczenia. Dlatego lepiej postawić na jasne barwy, które zawsze działają na korzyść podczas aranżacji małych pomieszczeń. Świetnym rozwiązaniem będą również wszelkiego rodzaju podwieszane elementy.

Lepiej zdecydować się na kilka wiszących szafek niż na dwie, które będą miały styczność z podłogą. Posiadacze małych powierzchni dobrze wiedzą jak bardzo liczy się każdy centymetr. Dlatego warto zdecydować się również na wiszący sedes.

Optyczne powiększenie łazienki – częste sposoby

W małych pomieszczeniach zdecydowanie najlepszym sposobem na ich „powiększenie” jest umiar. Praktycznie wszędzie spotykamy się z powiedzeniem, że mniej znaczy więcej. Trzeba pamiętać, że minimalizm to coś, co nigdy nie wyjdzie z mody, a to właśnie na tym głównie nam zależy-aby podążać za obecnymi trendami. Również barwy odgrywają tu ważna rolę, nie chodzi jedynie o wspomnianą wyżej kolorystykę mebli, ale też o sama bazę czy kolor ścian.

Przy wyborze płytek lepiej postawić na te małe i jasne najlepiej bez widocznych fug. Jeśli pomieszczenie jest dość niskie warto skorzystać z wodoodpornych farb i domalować na ścianach kilka pionowych pasów, które nieco ją wydłużą. W łazience ważne jest światło, a im go więcej tym korzystniej wpłynie to na aranżacje pomieszczenia. Nie sposób zapomnieć również o lustrze. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że lustra optycznie powiększają pomieszczenia. Dlatego coraz częściej można spotkać meble ze szklanymi bądź lustrzanymi frontami.

Jeśli chcemy nieco ożywić naszą łazienkę warto wykorzystać w niej gustowną fototapetę z efektem 3d. Pozwoli ona na sprytne oszukanie naszego oka, sprawiając, że pomieszczenie nabierze głębi i charakteru.