Ogród po zimie, czyli jak przywitać wiosnę?

18 maja 2021, In: Artykuły

Wiosna to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Możemy zaobserwować pierwsze kwiaty na łąkach, coraz to bardziej zielone drzewa, czy też pnąca się w górę trawę. Wraz z nią czeka nas wiele pracy, nie koniecznie nad nami samymi, ale nad tym co otacza nas wkoło. Mnóstwo pracy, aby w pełni móc cieszyć się nadchodzącym latem. Każdy z nas, kto posiada choć trochę zieleni wokół domu, marzy o tym, aby prezentowała się ona zjawiskowo. Tutaj liczy się kosmetyka, czyli pierwsze zabiegi pielęgnacyjne po zimie. Co powinno znaleźć się na tej liście?

Sezon ogrodniczy.

Pierwsze porządki, zaczynają się niedużo wcześniej niż wypada kalendarzowa wiosna. Jeśli pogoda dopisuje i energii nam nie brak, warto zacząć pierwsze działania już w pierwszych dniach marca. Naturalnym jest, podporządkowanie się pogodzie, tak żeby nie za wcześnie poddać się niektórym zabiegom.

Zbyt duża ilość deszczu, czy przymrozek to warunki niezbyt sprzyjające naszym rośliną. W pierwszym etapie powinniśmy dokonać dokładnego researchu.

Pierwsze kroki w stronę pięknego ogrodu.

Na początek zadanie na spostrzegawczość, czyli powolny spacer po ogrodzie. Rozglądnijmy się dokładnie i przyjrzyjmy się wszystkim elementom w naszym ogrodzie. Sprawdźmy ich zużycie, obecny stan oraz oszacujmy szanse na renowacje. Z elementów, które nadadzą się na kolejny sezon usuńmy niepotrzebną rdzę, przygotujmy przybory i narzędzia.

Jeśli w naszym ogrodzie nie brak architektury, to odpowiedni czas na to, aby powyciągać ja z ciemnych zakamarków garaży czy piwnic. Kiedy teoria już za nami pora zabrać się za część praktyczna. Na początek warto ograbić cały teren z liści, szyszek czy innych większych elementów. Odkryjmy nasze roślinki, drzewka i krzewy umożliwiając im dostęp do promieni słonecznych.

Pora zadbać o rośliny.

Po wstępnym przygotowaniu podłoża, naszego ogrodu, pora zając się roślinami. Trzeba sprawdzić ich stan po przebytej zimie i w razie konieczności interweniować. Należy usunąć wyschnięte lub przegnite liście, gałązki oraz pozbyć się ptasich gniazd. Jeśli chcemy nieco usprawnić nasza pracę, krzewy można polać wodą bezpośrednio z ogrodowego węża. Nie tylko ułatwi nam to pracę ale też oczyści krzewy i je odżywi. Wiosna to też czas, w którym naszej uwadze nie powinny umknąć wieloletnie rośliny.

Koniecznie trzeba sprawdzić czy nie są uszkodzone, przyciąć je a w razie konieczności nawet rozsadzić. W miejscach, gdzie nie posiadamy roślin, warto przekopać ziemie i wzbogacić ją o środki odżywcze. Równie ważnym elementem są skalniaki. Pomimo iż sprawiają wrażenie niezniszczalnych, to potrzebują naszej uwagi równie wiele jak inne rośliny. Po zimie koniecznie trzeba pozbyć się chwastów, rozmnożyć obecne rośliny lub przekopać je w inne miejsce.

Pierwsze koszenie trawy-zwiastunem nadchodzącej wiosny.

Pierwsze odgłosy odpalanych kosiarek kojarzą nam się tylko z jednym, sezon został rozpoczęty. Ten zabieg nie tylko poprawia wygląd naszego ogródka, ale też reanimuje ją trawę i nadaje jej drugiego życia. Najlepszym w tym wypadku, będzie nawóz organiczny, który warto użyć już w kwietniu.

Dla jeszcze lepszego efektu, co dwa lata warto przeprowadzić napowietrzanie naszej działki. Dzięki temu zabiegowi. Wszystkie składniki odżywcze, woda oraz powietrze dotrą w głąb korzeni, umożliwiając im łatwiejszy wzrost. Oczywiście nie można też zapominać o regularnym podlewaniu trawnika.

Meble ogrodowe gotowe na pokaz.

Porządki w ogrodzie to nie tylko dbanie o to co w nim zielone i pachnące. Istotnym elementem są również meble ogrodowe, które podczas sezonu są bardzo przydatne a dla niektórych nawet niezbędne. Jeśli chodzi o ten element warto poświęcić swój czas i stworzyć dogodne miejsce do odpoczynku, podczas upalnych, słonecznych dni. Na początek umyjmy, zakurzone meble. Poświęćmy nawet cały dzień, aby pozbyć się z krzeseł i stołu kurzu, przebarwień lub innych niechcianych cech powstałych wskutek zimy.

Drewniane elementy, jak ławki czy ogrodzenie dokładnie oczyśćmy i zaimpregnujmy. Być może czegoś nam brakuje do wystroju, bądź coś zużyło się na tyle że nie warto tego odrestaurować, zaplanujmy wizytę w sklepie.

Nowe rośliny nowa energia.

Nadchodząca wiosna napawa nas pozytywną energią i chęcią działania. Nie rzadko dzieje się tak, że decydujemy się na kupno nowych krzewów, drzew czy też roślin, które wzbogacą naszą przestrzeń. Marzec już za nami, tak więc idealny czas na przygotowanie gruntu pod nowości, właśnie nadszedł. Podczas zakupów, warto zwrócić uwagę na stan sprzedawanych roślin. Unikajmy szczególnie tych, na których widać już niewielkie elementy przesuszenia. Kiedy miną przymrozki można zdecydować się również na założenie własnego warzywniaka.

Ciepłe noce sprzyjają sianiu coraz to ciekawszych warzyw. Warto wybrać oczywiście te, które okażą się wieloletnie, jak szczypiorek, rabarbar czy szczaw. Jeśli noce nie są zbyt pewne a my nie możemy się doczekać, zacznijmy od posadzenia rzodkiewki, szpinaku czy pietruszki. To warzywa, które posiadają odporność na niskie temperatury.