Podłoga winylowa w łazience – dlaczego warto?

23 sierpnia 2023, In: Artykuły

Wybór różnych podłóg mamy dziś szeroki. Dlatego też czasem gubimy się w tym, jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w danym wnętrzu. Bardzo dużym uznaniem użytkowników cieszą się chociażby podłogi winylowe, które nadają się znakomicie do każdego wnętrza w domu – także do kuchni oraz łazienek. Jak zbudowane są panele winylowe, że są tak odporne i wytrzymałe oraz co jeszcze stanowi ich dodatkowe zalety?

Czym są panele winylowe?

Panele winylowe to obecnie jeden z popularniejszych rodzajów podłóg. Mamy dziś dostęp do wiedzy i nowoczesnych technologii, które pozwalają producentom tworzyć coraz to nowe materiały i tym właśnie sposobem na rynek trafiły panele winylowe. To świetna alternatywa dla klasycznych paneli, cechująca się szeregiem dobrych właściwości fizycznych.

Głównym rdzeniem paneli winylowych jest właśnie winyl. Są one wykonane z kilku jego warstw, na wierzchu których znajduje się dodatkowa, przezroczysta warstwa poliuretanu. Budowa paneli winylowych zapewnia im trwałość oraz elastyczność. Odpowiednia warstwa nazywana fotograficzną pozwala z kolei na osiągnięcie dowolnego wyglądu paneli. Z powodzeniem imitują one każdy rodzaj i odcień drewna, a dodatkowo posiadają wymiary tożsame z wymiarami drewnianej deski.

Podsumowując jak zbudowany jest każdy z paneli winylowych, ich poszczególne warstwy to:

  • warstwa nośna z zamkiem – odpowiada za wytrzymałość panela i pozwala go zamontować,
  • warstwa stabilizacyjna – zapewnia trwałość podłogi,
  • warstwa winylowa dekoracyjna – imituje dany rodzaj drewna lub inny dekor,
  • przezroczysta warstwa winylowa ścieralna – określa wytrzymałość danego panela,
  • trwała powłoka przezroczysta – chroni panel i ułatwia jego czyszczenie.

Czy panele winylowe nadają się do łazienki?

Podłoga z paneli winylowych nadaje się idealnie do wnętrz, które są narażone na wystąpienie wilgoci, a więc do łazienek czy do kuchni. Jest to typ podłogi, który rewelacyjnie sprawdza się w kontakcie z wilgocią. Panele winylowe są tak odporne, ponieważ wykonane są w 100% z tworzywa sztucznego. Jednocześnie wyglądają tak, jakby wykonane były z naturalnego drewna, co jest kolejną ich dużą zaletą.

W łazienkach zależy nam także na powierzchniach, które będą łatwe do umycia i utrzymania ich w czystości. Tutaj także sprawdzają się panele winylowe. Tego typu podłoga pozwala utrzymać w łazience higieniczną czystość, co jest dla wielu priorytetem. Panele winylowe stanowią doskonałą alternatywę dla płytek podłogowych w łazience.

Inne zalety paneli winylowych

Jakimi jeszcze zaletami cechują się tego typu panele? Otóż:

  • cechuje je wysoka klasa ścieralności i są odporne na zarysowania,
  • dają uczucie ciepła pod stopami jak naturalne drewno,
  • cechuje je wysoka estetyka oraz dostępne są w wielu wariantach wzorniczych,
  • są antypoślizgowe,
  • idealnie nadają się do montażu na ogrzewaniu podłogowym,
  • są proste do samodzielnego ułożenia
  • bez problemu ułożysz je na istniejącej już podłodze, a tym samym nadają się do wykonania szybkiej i ekonomicznej metamorfozy wnętrza.

Cena paneli winylowych

Jak więc widać, podłoga z paneli winylowych cechować się będzie całym szeregiem zalet. Czy jest tak także kwestii ceny? Cena paneli winylowych jest bardzo korzystna w odniesieniu jej do pozytywnych właściwości jakie mają te podłogi, zwłaszcza opierając się na odporności na ścieranie i na działanie wilgoci. Podłoga winylowa to zdecydowanie inwestycja na lata, ponieważ nie jest ona podatna na odkształcenia i przez lata prezentować się będzie estetycznie.

Cena paneli winylowych jest uzależniona od danego producenta i danego modelu. Tańsze panele tego typu kosztują około 50 zł za mkw, zaś cena droższych oscyluje nawet w granicach 200 zł za mkw.

Dobre parametry oraz ogromny wybór wzornictwa sprawiają, iż panele winylowe nadają się do łazienek znakomicie. Często panele te imitują naturalne drewno, co sprawia, iż sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, nowoczesnych jak i skandynawskich czy rustykalnych. Poza drewnem mogą imitować również beton lub kamień, a więc są zdecydowanie uniwersalne i pozwalają dopasować się do wielu ciekawych projektów.