Aranżacja pokoju dziecka

Pokój dziecięcy, sprawdzone triki na dziecięce oczekiwania

28 sierpnia 2020, In: Artykuły

Urządzanie pokoju dla dziecka jest tak samo fascynujące, co przynoszące wiele znaków zapytania i nieraz bardzo niełatwych decyzji. Mamy córkę lub syna w wieku przedszkolnym, a więc pokój bardzo infantylny i dziecięcy może im się za kilka lat zupełnie znudzić. A co w sytuacji, gdy urządzamy pokój dla dwójki lub trójki rodzeństwa, w którym są i chłopcy, i dziewczynki? Jak pogodzić ich gusta i jaką zastosować kolorystykę? Ten artykuł odpowie na te pytania, postawi dodatkowe i odpowie jeszcze na te dodatkowe 😉

Pokój dla chłopca czy dla dziewczynki?

Zdecydowanie za bardzo lubimy stereotypowo patrzeć na urządzanie pokoju dziecięcego. Większość z nas wciąż kojarzy pokoje dla dziewczynek z kolorystyką różu, pudrowego różu, pasteli, księżniczki, lalki Barbie, a pokój chłopięcy to cała gama odcieni niebieskiego, może trochę szarości, samochody, rakiety, kosmos.

Czy warto skupiać się na takich znanych wszystkim metodach urządzania pokoi dla chłopców i dla dziewczynek, czy lepiej byłoby może wsłuchać się w oczekiwania dziecka i wybrać coś bardziej pasującego do jego indywidualnego charakteru?

Przestrzeń, w której żyjemy bardzo kształtuje nasze marzenia, wizje przyszłości, buduje poczucie bezpieczeństwa u malucha – niech więc będzie taka, jaka odpowiada jego zainteresowaniom, mniej szablonowa, jak z katalogu. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak długo my sami wytrzymalibyśmy w pokoju, który jest różowy lub niebieski? Czy te kolory nie są nazbyt mało sprzyjające dobremu samopoczuciu we wnętrzu?

No właśnie. Pokój dziecka powinien być zdecydowaniem azylem, miejscem, w którym można się pobawić (ale wcale nie musi być pstrokatym kolorystycznie parkiem rozrywki), ale i odrobić lekcje, poczytać książkę, odpocząć. Wszelkie badania psychologiczne mówią o tym jasno, iż kolor brązowy relaksuje wycisza, budzi poczucie bezpieczeństwa, kolor szary daje uczucie spokoju, wycisza, jest idealny do nauki, kolor zielony świetnie relaksuje i koi nerwy, a kolor żółty sprzyja koncentracji i szybszemu podejmowaniu decyzji. Co ciekawe, kolory na ścianach takie jak delikatne brązy oraz beże kojarzą się dziecku ze skórą matki, wyciszają i budują poczucie bezpieczeństwa.

Jak widać pomysłów na dziecięcą kolorystykę jest więcej niż tylko róż i niebieski. Do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego jakiej płci jest dziecko, warto jest wybrać stonowane kolory, kilka podstawowych barw, które będą tworzyły całe wnętrze. Zawsze warto przed urządzaniem pokoju dziecka zapytać dziecko o to, jak ono ten pokój widzi i na tych marzeniach stworzyć gustowne i mniej stereotypowe cztery kąty.

Co na ściany, a co na podłogę w pokoju dziecinnym?

Zaleca się, by ściany w pokojach dziecięcych malować za pomocą hipoalergicznych farb tworzonych na bazie wody. Szukając farb do pokoju dziecięcego, warto szukać tych najbardziej zdrowych i bezpiecznych. Zdecydowanie lepiej wybrać farby rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Najpopularniejsze spośród nich są farby akrylowe, których spoiwem jest żywica akrylowa. Należą do grupy farb emulsyjnych – podczas wysychania nie wydzielają szkodliwych substancji.

Jeśli już decydujemy się na tapetę, wybierzmy taką. po której można rysować (przecież to frajda!), może być to tapeta zmywalna. Można także dostać farby, które przypominają tablicę do pisania i malowania na nich kredą i także świetnie sprawdzają się w dziecięcych pokojach. Świetnie sprawdzają się także naklejki w rozmiarze XXL, dzięki którym za dość nieduże pieniądze można stworzyć na ścianach kosmiczną odyseję, las czy safari.

Najbardziej zalecaną podłogą do pokoju dziecka jest podłoga drewniana, gdyż jest to podłoga ekologiczna, trwała, bezpieczna. Drewno nie przyciąga kurzu, nie elektryzuje się, dlatego jest polecane szczególnie dla alergików. Dobrze jest wybrać podłogę z jesionu lub z dębu, bo są najtrwalsze. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w podłogi z naturalnego drewna, warto kupić panele laminowane – niemal równie wytrzymałe jak drewno, a przy tym wyglądające w 100% jak ono. Raczej odradza się układanie wykładziny w pokoju dziecięcym, gdyż przyciąga ona sporo kurzu i zdecydowanie nie jest najlepszym podłożem do zabaw ciastoliną czy farbami.

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa – jak to zrobić?

Nie każdy z nas ma na tyle duży dom czy mieszkanie, by pozwolić sobie na wydzielenie wszystkim dzieciom osobnego pokoju. Co zrobić w przypadku, gdy jeden pokój musi zajmować rodzeństwo, często w bardzo zróżnicowanym wieku? Jest na to wiele porad:

  • podziel pokój tak, by każdy miał w nim swoją strefę – można to zrobić np. za pomocą regału z książkami, kurtyny albo ścianki działowej, jeśli tylko jest taka możliwość, każde z dzieci potrzebuje swojej prywatności,
  • wydziel strefy do zabawy i do nauki,
  • postaw na łózko piętrowe bądź na wysuwane łózko skrzyniowe; dobrym patentem są także meble modułowe, które na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozwalają połączyć przestrzeń do spania, miejsce do nauki lub do najbardziej wymyślnych zabaw,
  • postaw na uniwersalną kolorystykę.

 

źródło zdjęcia: https://deko-rady.pl/porady/kolor-morski-w-pokoju-dziecka_31973