Praktyczna kuchnia – kilka zasad, według których warto ją urządzić

16 września 2022, In: Artykuły

Kuchnia to część domu, w której spędzamy bardzo dużo czasu. Nie tylko na przygotowywaniu posiłków, wszak kuchnia to wspaniałe miejsce do rozmów i do przesiadywania w niej z rodziną. Warto więc zadbać o to, by urządzić ją według swojego gustu, estetycznie, ale i funkcjonalnie. Wszak w kuchni musi być miło przebywać, musi być ona wygodna i zwyczajnie piękna, by każdy moment gotowania w niej stawał się nie przymusem, a był przyjemnością.

Co ton znaczy praktyczna i komfortowa kuchnia?

Zdecydowanie można postawić znak równości między kuchnią praktyczną oraz kuchnią ergonomiczną. Co oznacza, iż coś jest ergonomiczne? Otóż słowo „ergonomia” jest słowem pochodzącym z greckiego i oznacza naukę o pracy i dopasowaniu miejsc oraz narzędzi pracy do możliwości człowieka. Kuchnia to zdecydowanie przestrzeń, w którym głownie pracujemy – gotujemy, pieczemy, zmywamy naczynia, robimy przetwory na zimę, etc. Dlatego śmiało można ją określić miejscem pracy, a zadbanie o ergonomię w kuchni przekłada się na wydajniejsze i bardziej komfortowe wykonywanie w niej swoich obowiązków każdego dnia. Zgodnie z założeniami ergonomii, kuchnia ergonomiczna to taka, która będzie dla nas wygodna, bezpieczna, w której będziemy wręcz chcieli przebywać. Kuchnię ergonomiczną można stworzyć zawsze, warto jedynie zasięgnąć właściwych porad lub udać się po pomoc do doświadczonych projektantów. Można ją stworzyć wszędzie – niezależnie od metrażu wnętrza, wybranej estetyki czy też dostępnych środków finansowych.

Gotowanie, pieczenie, mycie naczyń i każde inne działanie można wykonywać znacznie szybciej i łatwiej, jeśli urządzimy swoją kuchnię ergonomicznie. Dobre światło, odpowiednio rozplanowane odległości, dobrze dobrana wysokość blatów, etc. sprawiają, iż możemy wykonywać nasze kuchenne obowiązki nawet do 50% szybciej niż w niewłaściwie rozplanowanej i urządzonej kuchni.

Pierwszym i bardzo ważnym krokiem do stworzenia wygodnej kuchni, jest rozplanowanie stref roboczych. Strefy te dzieli się na strefę zmywania (zlew, zmywarka, kosz na śmieci), strefę gotowania (kuchenka, piekarnik), strefę przygotowywania posiłków (blaty), strefę przechowywania i strefę zapasów. Strefy te rozmieszczone powinny zostać w tzw. trójkącie roboczym – jego wierzchołki tworzą płyta grzewcza (kuchenka), lodówka oraz zlewozmywak. Długość ramion trójkąta nie powinna być większa niż 400 – 790 cm, żeby móc mówić o wygodnej oraz ergonomicznej kuchni.

Kuchenne oświetlenie

Wygodne przygotowywanie posiłków lub wykonywanie innych kuchennych czynności w dużej mierze zależą od dobrze rozplanowanego oświetlenia kuchennego. W każdej kuchni powinno znaleźć się miejsce na tzw. oświetlenie główne w postaci wiszącej lampy lub plafonu, na oświetlenie funkcjonalne w postaci wszelkich punktowych oczek LED, lampek podszafkowych i spotów. W kuchni można także zainstalować sobie oświetlenie typowo dekoracyjne – mogą to być chociażby kinkiety.

Centralne oświetlenie w ergonomicznie urządzonej kuchni powinno się znaleźć mniej więcej pośrodku sufitu i rzucać światło na całą powierzchnię kuchni. By jednak przygotowywanie posiłków było wygodne nie wystarczy jedynie lampa sufitowa – warto zamieścić także oświetlenie podszafkowe, które świetnie oświetli robocze blaty. Poza tym dzięki oświetleniu podszafkowemu można bardzo ciekawie zaakcentować ciekawy wygląd kafelków ułożonych między szafkami, a blatem – wszak układa się na tej przestrzeni często najbardziej dekoracyjne i oryginalne wzory. Oświetlenie podszafkowe w postaci oczek LED można wykorzystać na wiele sposobów – ułatwia ono korzystanie z kuchni jak i można takim oświetleniem wyeksponować pięknie wydane książki kucharskie czy zastawę.

Odpowiednia wysokość blatów

By móc mówić o wygodnym korzystaniu z kuchni, trzeba zadbać o odpowiednią wysokość blatów. Blaty powinny być dobierane indywidualnie, ze względu na potrzeby oraz odpowiednio do wzrostu domowników. Standardowo blaty umieszcza się na wysokości 85 cm, można to jednak modyfikować pod kątem własnych wymagań. Przyjmuje się, iż wygodnie jest korzystać z kuchennego blatu wówczas, gdy znajduje się on ok. 10 – 15cm poniżej łokcia stojącej osoby.

A z czego wykonać blaty? Wybór jest ogromnie duży, dlatego można go oprzeć o własne preferencje. Jeśli lubisz styl skandynawski i chcesz mieć w kuchni przytulny klimat, z pewnością postawisz na blat drewniany lub podobny. Dużym powodzeniem cieszą się blaty z konglomeratów oraz kompozytów. Jeśli możesz zainwestować więcej, bez problemu znajdziesz najbardziej eleganckie blaty z granitów czy marmurowe.

Zaprojektowanie wygodnej i praktycznej kuchni to zdecydowanie niełatwe zadanie. Kuchnie mogą mieć różne metraże, w których trzeba wszystko odpowiednio zaaranżować i dobrze obmyśleć układ całego pomieszczenia, rozkład mebli i sprzętów kuchennych. Z pomocą przyjdą Ci nasi projektanci, zaś w naszych salonach znajdziesz odpowiednie wyposażenie kuchenne. Nasz szeroki asortyment pozwala stworzyć wnętrze w oparciu o różne style, gusta i potrzeby. Kuchnia modna oraz ergonomiczna? Tak, to możliwe – wystarczy, że odwiedzisz jeden z naszych salonów, zasięgniesz wartościowych porad i znajdziesz rozwiązania, które pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną i elegancką przestrzeń na lata.