Rodzaje drzwi pokojowych – jak wybrać je do swoich wnętrz?

27 lutego 2023, In: Artykuły

Drzwi wewnętrzne to element z pozoru niepozorny. Prawda jest jednak taka, iż ich wygląd bardzo mocno wpływa na wygląd całej przestrzeni. To zaś sprawia, iż drzwi pokojowe powinny być starannie dobrane, zgodne ze stylem całego wnętrza. Ale wygląd to nie wszystko – drzwi pokojowe muszą być także trwałe i praktyczne, wszak używamy ich bardzo często każdego dnia. Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych dostępne są w sprzedaży i jakie będą najodpowiedniejsze do najbardziej popularnych stylów wnętrzarskich?

Czym różnią się od siebie drzwi pokojowe?

Gdy odwiedzamy sklepy z wyposażeniem wnętrz widzimy dokładnie, jak wiele mamy dziś możliwości wyboru. Dotyczy to nie tylko mebli, dodatków, farb czy innych produktów, ale także drzwi. Drzwi pokojowe (inaczej wewnętrzne) różnią się od siebie wieloma parametrami i cechami, a dzięki temu można je dobrać zgodnie z własnymi potrzebami.

To, jakie wybierzesz drzwi to nie tylko kwestia ich wyglądu i tego co Ci się podoba. Drzwi pozwalają nam odgrodzić jedną przestrzeń od innej, ale także pełnią czasem funkcje termoizolacyjne lub mają za zadanie oddzielić nas od hałasu. Nie każdy rodzaj drzwi pokojowych jest praktyczny w tym zakresie, dlatego opiszemy po krótce każdy z nich, by nieco ułatwić Ci wybór.

Drzwi rozwieralne, lewe lub prawe

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem drzwi w naszych domach są te rozwieralne. Te drzwi otwierają się poprzez obrót względem osi pionowej i umocowane są w ościeżnicy. Największymi zaletami drzwi rozwieralnych jest łatwość montażu oraz duża ich funkcjonalność. Przed ich zakupem musisz dokładnie sprawdzić, czy potrzebujesz drzwi lewych czy też prawych. Dodatkowo skrzydło takich drzwi może być bezprzylgowe lub przylgowe – drzwi przylgowe są zdecydowanie szczelniejsze, co warto wziąć pod uwagę, jeśli zależy nam na wyciszeniu akustycznym lub/i termoizolacyjności. Najczęściej do takich drzwi trzeba zakupić osobno ościeżnicę.

Drzwi składane (łamane) i harmonijkowe

Drzwi składane to jeden z trendów ostatnich lat. Tego typu skrzydła drzwiowe wyglądają szczególnie ciekawie w klasycznych wnętrzach, np. w eleganckich przestrzeniach kamienic. Tego typu drzwi składają się najczęściej z dwóch lub większej liczby elementów. Poszczególne elementy dzięki zawiasom składają się w momencie, gdy otwieramy takie drzwi. Drzwi składane oraz harmonijkowe to świetny wybór, jeśli szukamy rozwiązań ciekawych wizualnie, a dodatkowo zabierających mniej miejsca. Drzwi harmonijkowe są drzwiami podobnymi do składanych, lecz tworzy je większa ilość składanych elementów, które przypominają wachlarz lub harmonijkę. Montuje się je na szynie umieszczonej w nadprożu. Tego typu drzwi oddzielą nam dwie przestrzenie wizualnie, lecz nie cechuje ich szczelność czy dźwiękoszczelność. Drzwi łamane i harmonijkowe mają znacznie węższy zakres zastosowania niż te rozwieralne, niemniej idealnie sprawdzą się np. jako drzwi do garderoby.

Drzwi przesuwne

Jednymi z najmodniejszych obecnie drzwi są drzwi przesuwne. Są one bardzo efektowne i wygodne, jednak wymagają sporo miejsca. Drzwi przesuwne montuje się obecnie głównie w nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych wnętrzach. Tego typu drzwi występują w wersji naściennej lub chowanej w ścianie (w ścianie montowana jest tzw. kaseta, w której umieszcza się drzwi). Choć drzwi te wymagają sporo przestrzeni wzdłuż ściany, są świetnym wyborem w przypadku, gdy w danym wnętrzu nie ma miejsca na otwieranie drzwi tradycyjnych.

Drzwi szklane

Osobno można jeszcze powiedzieć o drzwiach szklanych, które także są dość modne w nowoczesnych domach, ale i we wszelkiego rodzaju biurach czy gabinetach. Drzwi tego typu wykonane są z odpowiednio mocnego szkła hartowanego. Mogą być całkiem transparentne, mleczne, a nawet ozdobione witrażami.

Jak więc widać wybór drzwi jest duży, a my wspomnieliśmy jedynie o tych najbardziej popularnych. Drzwi, poza sposobem ich otwierania, mogą się także różnić od siebie materiałem z jakiego są wykonane. Oczywiście najsolidniejszymi drzwiami, ale i najdroższymi, będą te z litego drewna. Drzwi tego typu wykonane są najczęściej z drewna sosnowego, dębowego, bukowego lub z jesionu – pasują idealnie do wnętrz skandynawskich czy klasycznych. Tańszymi drzwiami są te wykonane z materiałów drewnopochodnych, z płyt. Są niemal równie solidne, ale już mniej efektowne i eleganckie. Wykańcza się je laminatem, fornirem lub naturalnymi okleinami. Jeśli szukasz efektownych drzwi do wnętrz industrialnych, warto wybrać drzwi przesuwne wykonane ze szkła, a dodatkowo wzmocnionych lub ozdobionych metalowymi ramkami.