Szaro – biało, nieponuro! Niezawodne połączenia kolorów.

26 maja 2020, In: Artykuły

Wybór odpowiednich kolorów do własnego domu czy mieszkania to jedna z bardzo ważnych kwestii. Dlaczego? Może często sobie tego nie uświadamiamy, ale kolory, które nas otaczają mają niebagatelny wpływ na nasze życie poprzez wpływ na nasze nastroje. Dlatego też kierowanie się modą w ich doborze to jedno, ale trzeba także wziąć pod uwagę to, co przypada nam samym do gustu oraz kolorystykę, w której czujemy się najlepiej. Jakie kolory sprawdzają się niezawodnie?

Szarości i biel

Zestawienie bieli z szarością wybierają zazwyczaj te osoby, które pragną rozjaśnić swoje wnętrze. To zestawienie kolorystyczne nie dość, że prowadza jasność do wnętrza, jest także rozwiązaniem bardzo eleganckim i absolutnie ponadczasowym. Biel króluje w naszych domach i mieszkaniach od zawsze – kiedyś była zresztą niemal jedynym kolorem na ścianach w wielu domach. Jest ona świetną bazą dla wyraźniejszych kolorów, ale może także grać sama pierwsze skrzypce i być świetnym tłem dla wykończenia z drewna lub dla kolorów ziemi. A biel połączona z szarością? Ta para idealnie sprawdza się we wnętrzach, których wyraz ma być z założenia elegancki i gustowny.

Na pewno wielu z nas kojarzy chociażby takie zestawienia z wnętrzami drogich hoteli – i słusznie. Biel z szarością świetnie pasuje chociażby do aranżacji w duchu stylu Hampton. To styl, który ma swoje początki w nowojorskich dzielnicach (East Hampton i South Hampton), w których wypoczywali mieszkańcy Manhattanu. Styl ten kocha połączenie bieli z lekką szarością, a także wszelkie błękity i odcienie piasku i jest najczęściej wykorzystywany jako motyw przewodni luksusowych apartamentów w dużych miastach.

Szarość zestawiona z bielą może przybrać różną formę – może być akcentem widocznym ba tapicerowanych meblach (np. na sofach czy narożnikach), można pomalować ściany na odcień lekkiej szarości, a listwy przypodłogowe i podsufitowe oraz drzwi i ościeżnice pomalować na nieskazitelną biel, można w końcu pomalować na biało całość ścian, a jedynie jedną z nich zaakcentować mocnym kolorem ciemnej szarości – wręcz antracytu. Możliwości jest wiele, a zestaw szarości i bieli nie musi być wcale nudny – wszystko jest kwestią dobrego pomysłu na wnętrze.

Niezawodne połączenia kolorystyczne

Na warsztat weźmy na początek pastele – są one wszak jednymi z naszych ulubionych sposobów na kolorystykę we wnętrzach. To kolory dość uniwersalne, ponadczasowe i pasujące do większości mebli, a to sprawia, że cieszą się taką dużą popularnością. Pastele we wnętrzach nadają wnętrzom spokojnego charaktery, dom utrzymany w takiej kolorystyce zdaje się domem bardzo przyjaznym i przytulnym, pastele nastrajają bardzo pozytywnie. Nieważne czy wybierzemy pudrowy róż, rozmyty błękit czy fiolet lub też ciepły brzoskwiniowy odcień, dobrze skomponują się one z bardziej wyrazistymi dodatkami i meblami. Pastele na ścianach idealnie wyglądają jako tło dla pięknych, welurowych mebli w mocniejszych barwach.

Z mody nie wyjdzie z pewnością nigdy połączenie bieli i czerni. To zdecydowanie klasyka, która wciąż ma spore uznanie w naszych wnętrzach. Ale projektanci proponuję lekkie przełamanie konwencji i uzupełnienie czerni oraz bieli jakimś kontrastowym, wyrazistym kolorem. Jęli posiadamy np. salon urządzony w bieli i czerni, nadajmy mu odrobimy charakteru i świeżości wstawiając do niego chociażby turkusową kanapę lub dodatki w odcieniu kanarkowym.

Bezpiecznym sposobem na zestawienie ze sobą różnych kolorów jest łączenie kolorów pokrewnych. Jakie to kolory? Na pewno kojarzymy tzw. koła barw, czyli plansze z kolorami – zimnymi, neutralnymi i ciepłymi. Kolory pokrewne to kolory, które na kole barw leżą tuż obok siebie. Zestawianie takich kolorów ze sobą we wnętrzach (np. niebieski z fioletem czy czerwony z pomarańczowym) tworzy tzw. harmonię analogiczną.

Nie bójmy się w tym sezonie tzw. kolorów ziemi. Ale nie są to kolory „jednego sezonu”, choć rzeczywiście są obecnie bardzo modne. To także barwy, które zestawione ze sobą razem tworzą ponadczasowe i ciekawe wnętrza o eleganckim wyrazie. Pięknie wyglądają kuchnie, salony czy sypialnie, w których królują ziemiste odcienie zieleni, czyli takie barwy jak oliwkowa zieleń, kolor khaki czy zgaszona zieleń butelkowa. Dobrze jest także zestawiać ze sobą wszelkie odcienie kremów, brązów, rozbielonych odcieni żółtego. To zestawiania kolorystyczne, które przypadną do gustu każdemu miłośnikowi stylu vintage, stylu kolonialnego czy wnętrz urządzanych w duchu śródziemnomorskim.