Viva Magenta – kolor roku 2023

6 marca 2023, In: Artykuły

Kapryśne i trudne do przewidzenia czasy wymagają takich samych, nieco szalonych kolorów wokół nas. Dlatego też Instytut Pantone wybrał kolor Viva Magenta kolorem roku 2023. Kolor ten to połączenie zimnych oraz ciepłych tonów, połączenie czerwieni z różem – wyrazisty, energetyczny, niebanalny. Czy Viva Magentę można wkomponować we wnętrze? Jak to zrobić?

Niecodzienny kolor na niecodzienne czasy

Takim uzasadnieniem podano werdykt, zgodnie z którym to właśnie Viva Magenta jest kolorem tego roku. To kolor pełen wigoru oraz energii, wystarczy na niego spojrzeć, by wywołał w nas właśnie takie skojarzenia i emocje. Można go opisać jako karminową czerwień z dodatkami różu. Jedno, co jest pewne to fakt, iż jest to kolor odważny i nieustraszony, ale i wyrażający siłę. To kolor, który swojego korzenie ma w naturze i to właśnie z natury pochodzi jego potęga. Viva Magenta jest pulsująca, żywiołowa, radosna i optymistyczna. Takie cechy są dziś zdecydowanie przez wszystkich pożądane, jak nowa narracja na dość trudne, czasem smutne czasy.

Czerwienie pochodzą od barwnika zwanego koszenilą. Jest to naturalny barwnik, który pozyskuje się z owadów żyjących na kaktusach – owady te to czerwce kaktusowe. Jak podkreśla Instytut Pantone, Viva Magenta łączy nas na nowo z tym, co naturalne, pierwotne, z pierwotną materią. Kolor ten ma nas pobudzać i wzniecać w nas wewnętrzną siłę, którą ma każdy z nas – czasem uśpioną.

Każdy projektant wnętrz, projektant mody czy inni przedstawiciele kreatywnych zawodów co roku czekają na to, jakim kolorem będzie kolor roku Instytutu Pantone. Instytut ten to generator kolorystycznych trendów, który inspiruje świat już od 1963 roku, a został założony przez Lawrence’a Herberta. Instytut opracował własną, bardzo obszerną paletę barw, która uznawana jest za wiodące źródło wiedzy na temat kolorów na całym świecie. Instytut ten można uznać za profetyczny, czyli taki, który z wyprzedzeniem pokazuje nam jakie trendy kolorystyczne będą królowały w danym czasie. Wybierany co roku kolor ma oddawać ducha danego czasu, a Viva Magenta jest tego bardzo dobrym przykładem.

Jak wpasować kolor Viva Magenta do wnętrz? Ściany

Nie masz pomysłu na odświeżenie swoich czterech ścian? Nawet jeśli nie śledzisz trendów, możesz mieszkać modnie i nowocześnie. Pomogą Ci w tym nasi projektanci, którzy na życzenie bardzo chętnie wkomponują kolor Viva Magenta w przestrzeń, w której mieszkasz lub pracujesz.

Kolor Viva Magenta można przykładowo umieścić na ścianach. Pamiętaj jednak, iż jest to kolor nasycony i mocny, a więc najlepiej gdy umieścisz go jedynie jako akcent kolorystyczny na jednej lub dwóch ścianach w danym wnętrzu. Ściany w tym kolorze nadadzą wnętrzu głębi, będzie się ono prezentowało klimatycznie, nieco tajemniczo. Ścianę w kolorze Viva Magenta warto zestawić z białymi ścianami, co prezentować się będzie intrygująco, ale i bardzo elegancko. Jeśli nie chcesz bieli, kolor roku 2023 można zestawić ze ścianami w odcieniach beżu lub jasnego szarego. Ściana w kolorze Viva Magenta stanowić będzie wyraziste tło dla tego, co będzie przy niej ustawione lub zawieszone. To sposób na świetne podkreślenie elementów wykończenia lub dekoracji. Kolor Viva Magenta dobrze prezentował się będzie zwłaszcza w salonach oraz w sypialniach.

Meble w kolorze Viva Magenta

Fotel, kanapa lub szezlong w kolorze Viva Magenta to kolejny dobry pomysł na zastosowanie tej ciekawej kolorystyki we wnętrzu. Cały komplet mebli w kolorze magenta może być zbyt przytłaczający kolorystycznie, ale jeden element wystroju w tej kolorystyce będzie wyglądał wręcz idealnie we wnętrzu. Jeśli idzie o obicia, w kolorze magenty zdecydowane najlepiej będą prezentowały się wszelkie atłasy czy welury. Można ewentualnie wybrać obicie całkowicie gładkim materiałem. Jeden mebel w tym właśnie kolorze będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych lub eklektycznych – wszystko zależy także od pozostałych elementów wyposażenia przestrzeni.

Dodatki i dekoracje

Zdajemy sobie sprawę, iż Viva Magenta to kolor bardzo intensywny i odważny, dlatego nie każdy zdecyduje się na zastosowanie go na dużych powierzchniach w swoim domu. Jeśli jednak chcesz mieć wnętrze zgodne kolorystycznie z panującymi trendami, możesz umieścić w nim dodatki w kolorze magenta. Mogą to być plakaty, obrazy, rzeźby, wazony, poduszki czy donice lub lampy – wszystko, czym zwykle dekorujesz swoją przestrzeń. Czasem wystarczy wyrazisty dywan, narzuta czy bibelot na komodzie, by dodać danemu wnętrzu zastrzyku energii, sprawić, by było bardziej oryginalne. Viva Magenta to kolor, który świetnie się ku temu nadaje.

Viva Magenta to kolor, który łatwo „przedawkować”, a więc warto wykorzystywać go w swoich wnętrzach z umiarem, by prezentował się harmonijnie. Na szczęście mamy dużo stonowanej kolorystyki do wyboru, która z magentą będzie prezentowała się znakomicie. Śmiało zestawiaj więc ten odważny kolor ze wszelkimi odcieniami beżu, bieli i złamanej bieli, odcieniami szarości, etc. Co inspirujące – magenta bardzo dobrze wygląda również jako para dla zieleni oraz dla czerni. Viva Magenta i ciemna zieleń to piękny, nasycony, mocny kontrast. Viva Magenta i czerń to z kolei zestawienie bardzo gustowne, nawet luksusowe – idealne do wnętrza, w którym mieszka lub pracuje pewna siebie, nowoczesna kobieta.