Wrzesień, czyli jak skutecznie urządzić pokój dla ucznia.

11 września 2018, In: Artykuły

Jeszcze dwa miesiące temu chodził do starszaków w przedszkolu, a już lada dzień stanie się członkiem klasy 1a. Czas nieubłaganie leci i wielu rodziców wraz z początkiem września pośle swoje pociechy do podstawówek i liceów. Warto zapewnić im w domu jak najlepsze warunki do nauki oraz do odpoczynku, być możne dokonać lekkiego liftingu dziecięcego wnętrza. Czym się kierować i na co zwracać uwagę?

Pokój ucznia – Złote zasady dziecięcej przestrzeni mieszkalnej

Główną złotą zasadą urządzania przestrzeni dla dziecka jest wydzielenie w niej trzech stref- strefy do snu, do nauki oraz do codziennej zabawy. Taki podział pomoże dziecku, zwłaszcza mniejszemu, zgrabnie uporządkować sobie własny czas i dzień. Strefy te można wyznaczyć nawet symbolicznie- np. stosując inny kolor czy odcień farby na ścianach. Innym sposobem będą małe ścianki z regałów na książki lub innym ażurowym meblem czy parawanem. Inną najważniejszą zasadą będzie zgrabne zagospodarowanie przestrzeni na schowki, które są niezbędne dla uporządkowania dziecięcych przedmiotów- od ubrań, przez tekstylia, po zabawki. Trzeba więc dobrze przemyśleć wybór takich mebli, które będą ułatwiały segregację powyższych. Musimy bowiem pamiętać, że im bardziej uporządkowana będzie przestrzeń mieszkalna naszej pociechy, tym łatwiej jej będzie przychodził proces uczenia się przez lepsze możliwości skupienia.

Strefa nauki

Myśląc o uczniu, najważniejsza wydaje się oczywiście strefa nauki. Jej centralnym punktem będzie, rzecz jasna, biurko. Wybierając się do salonu meblowego po ten mebel, powinniśmy o ile to możliwe, wziąć ze sobą dziecko. Biurko musi być bowiem dostosowane do wzrostu ucznia oraz spełniać jego indywidualne wymagania, jeżeli idzie o wygodę. Będąc w salonie meblowym warto także od razu dobrać odpowiednie krzesło z dobrym i stabilnym oparciem oraz odpowiednim podparciem łokci. Gdy będziemy mieli dobrze dobrane biurko i wygodny fotel, możemy w końcu popuścić wodze dziecięcej fantazji i resztę pokoju, a zwłaszcza strefy nauki, urządzić według wymagań i gustu dziecka. Pamiętajmy o pomocach naukowych, jakimi są np. tablice magnetyczne lub korkowe, specjalne farby do ścian, po których możemy pisać kredą lub zmywanymi pisakami, oraz wiele półek i organizatorów na przedmioty szkolne. Nie mniej ważnym wyborem, jak wybór biurka, jest także dobór odpowiedniego oświetlenia do nauki. Świetnie na biurku sprawdzi się lampka ruchoma, która pozwoli dostosować strumień i moc światła do potrzeb dziecka. Lampka powinna stać zawsze po przeciwnej stronie do ręki, którą piszemy, czyli jeżeli jesteśmy praworęczni, ustawiamy lampkę po lewej stronie. Dobierając barwę światła do nauki, powinniśmy postawić na takie, które jest zbliżone najbardziej do światła słonecznego. Świetnym rozwiązaniem będzie wybór żarówki LED dającej takie właśnie kolorystycznie światło. Jeżeli nie dysponujemy miejscem na biurku, wybierzmy dla pociechy do nauki lampę stojącą z regulowanym stelażem.