Rolety i żaluzje

Żaluzje czy rolety, czyli jaka osłonę okien wybrać?

5 kwietnia 2021, In: Artykuły

Znajdujące się obecnie na rynku rolety i żaluzje, wbrew pozorom mają kilka podobieństw. Po pierwsze każda z osłon może przysłużyć nam jako kompan zarówno do firan jak i zasłon. Każda z nich z łatwością oprawi, nawet to najbardziej rozmaite względem kształtu i rozmiaru okno. A po trzecie i w przypadku opcji pierwszej i drugiej, paleta kolorystyczna jest naprawdę szeroka. Po głębszym namyśle i tak będziemy musieli zdecydować się za jedną z nich. Nasza w tym rzecz, aby przybliżyć wam cechy każdej z nich.

Jakie osłony wybrać?

Decydując się na zakup żaluzji bądź rolety, musimy zadać sobie jedno z podstawowych pytań – czego oczekujemy od rolet?

Podczas kupna warto być świadomym, jakie jest zastosowanie każdej z wyżej wymienionych osłon, a nie dokonywać zakupu, jedynie ze względu na wygląd i estetykę. Ilość światła słonecznego, które dociera do naszych pomieszczeń, uzależniona jest głównie od wielkości oraz liczby okien. Oczywiście, w pewnym momencie wpływ na to ma również zamontowana osłona okienna, którą możemy odpowiednio dawkować światło.

Niektóre z nich mają również inne funkcje, może nią być izolacja hałasu, termoizolacja jak i dodatkowy element antywłamaniowy. Wybierając roletę lub żaluzje musimy zwrócić uwagę również na sposób otwierania okien. Trzeba zadecydować w jak grubość osłon chcemy się zaopatrzyć.

A na koniec, odpowiedzieć sobie, czy ma ona spełniać zamierzone cele, czy służyć jako element dekoracji. Posiadając duży dom lub wille, ze znaczną ilością okien warto zdecydować się na rolety sterowane automatycznie, w przypadku osłony tarasu-jedynie na markizę.

Rolety tekstylne oraz zewnętrzne

Są to dość popularne rozwiązania, zwłaszcza gdy poszukujemy rozmaitych kolorów i wzorów we względnej cenie. Najczęściej tego typu osłona, wykonana jest z poliestrowych bądź bawełnianych tkanin, rzadziej z bambusowych. Zwinięte rolety doskonale eksponują całe okno, umożliwiając światłu, swobodne dotarcie do pomieszczenia. Ich plusem jest zdecydowanie łatwość w montowaniu oraz obsłudze. Roletę przytwierdza się do ramy okna, a operować nią można używając sznurka lub łańcuszka. Idealne rozwiązanie do wnętrza naszego domu, dzięki kolorystyce bez problemu dopasuje się do każdego wnętrza a i każdy domownik swobodnie będzie mógł ją obsłużyć.

Rolety zewnętrzne to ochrona nie tylko przed światłem, ale też hałasem i włamaniami. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z aluminium, montowane na prowadnicach. Ich mechanika nie jest głośna, przez co nie przeszkadza nam w codziennych czynnościach, a na dodatek może być sterowana za pomocą pilota.

Dość popularnym wyborem okazały się rolety nakładane, które montuje się do kupionego już okna. Świetnie spełniają swoją rolę izolacyjną, dzięki idealnemu dopasowaniu. Jedynym minusem jest fakt, że trzeba się na nie zdecydować podczas projektowania naszego domu. Tak jak w przypadku rolet tekstylnych, te zewnętrzne również można dobrać pod względem kolorystycznym.

Inne rodzaje osłon

Kolejnym przykładem są markizy, jeśli chodzi o nie, warto poświęcić i wcześniej troszkę więcej czasu. Warto zaobserwować, miejsce, w którym ma być zamontowana i wiedzieć w jakich pozycjach i w jakiej ilości dostarczane jest światło. Na takie rozwiązania najczęściej decydują się ci, którzy posiadają ogródki bądź tarasy. Poprzez estetyczne walory, można nazwać je oryginalna ozdobą, która przyciąga wzrok. Chronią przez słońcem, są łatwe w obsłudze a solidna tkanina i szkielet sprawia, że jest wyjątkowo wytrzymała.

Refleksole to wschodzące dopiero gwiazdy europejskiego rynku. Chronią one pomieszczenia przed promieniowanie UV oraz nadmiernym ogrzaniem. Refleksole montuje się na zewnątrz budynków dość charakterystyczny sposób. Umożliwia to wykreowanie bryły na nowo, co może być świetnym sposobem na odświeżenie wizerunku niektórych obiektów. Równie podobnymi, względem funkcjonowania, okazują się żaluzje fasadowe. W porównaniu do refleksoli, montuje się je do otworów okiennych, zachowując przy tym komfort ich pracy. Poza funkcjonalnością, tego typu żaluzję posiadają świetne walory estetyczne, dzięki czemu nadadzą budynkom, nowoczesny wygląd.

Rolety plisowane są coraz popularniejsze

Rolety plisowane to te, które zbytnio nie ograniczają powierzchni naszej szyby. Zamontowane dwie poziome belki, umożliwiają swobodne przesuwanie plisy, w górę, dół a nawet zatrzymanie jej pośrodku. Porównując ja do innych osłon okiennych, plisa możemy zasłonić tyle okna, ile tylko chcemy. Możemy posiadać roletę stworzoną z dwóch materiałów, tego dekoracyjnego oraz zaciemniającego. Zależnie od sytuacji możemy przysłaniać okno jednym bądź drugim.

Plisy dostępne są w różnych kolorach i tonacjach. Mają praktyczne poziomy regulacji nasłonecznienia, dzięki czemu bez problemu możemy zapewnić sobie intymność i komfort. Świetnie dopasują się do nietypowych kształtów okna, montowane zarówno w pinie, poziomie jak i ukosie.

Podsumowując, zależnie od naszych preferencji i oczekiwać możemy wybrać idealną osłonę. Na rynku widnieje wiele rodzajów mechanizmów, kolorów, wzorów, układów oraz funkcji poszczególnych zasłon. Wiec wybór odpowiedniej nie powinien być dla nas problemem.